17 Köpek Ağaca Asılı Halde Bulunmuştu: ‘Bu Tamamen Psikopatlık’

Ankara’da yaşanan vahşet akıllara durgunluk verdi. Dün mesire alanında 17 köpek ağaca asılmış bir şekilde bulundu. Korkunç olayda köpeklerden 14’ü canlı olarak kurtarılırken, 3’ü ise ölü olarak bulunmuştu. Vahşete tepki gösteren Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Avukat Tuğba Gürsoy, “Bu tamamen psikopatlık. İnsanların şiddet eğiliminin tezahürünü görüyoruz” dedi.

Vahşette son durum: 17 köpek ağaca asılmış halde bulundu

Hayvana yönelik şiddet çoğu zaman cezasızlıkla kalıyor. Ya da şiddetin bedeli olarak sanıklar para cezası ödüyor. Bu nedenle de hayvana yönelik işkence her geçen artıyor ve sanıklar daha da cesaretleniyor. Ankara’da bunun bir örneği yaşandı. 

Ankara’nin Keçiören ilçesinde dün 17 köpek ağaca asılmış halde bulundu. Köpeklerden 14’ü canlı olarak kurtarıldı, 3’ü ölü halde bulundu.

Bir mesire alanında besleme yapan hayvanseverler tarafından fark edilen vahşette, 17 köpek ağaca asılmış bir şekilde bulundu.

İddialara göre, köpekleri ağaçlara asılı halde gören hayvanseverler, ekiplere haber verdi. İhbar üzerine olay yerine polis ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri geldi.

Ekipler, 14 köpeği canlı olarak kurtarırken, 3 köpek ise ölü halde bulundu.

‘Bu tamamen psikopatlık’

Cumhuriyet’e konuşan Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Avukat Tuğba Gürsoy, hayvana yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekti. 

Olayı “Bu tamamen psikopatlık” diye nitelendiren Gürsoy,  sözlerine şöyle devam etti: ‘‘İnsanların şiddet eğiliminin tezahürünü görüyoruz. Bu olaylar aynı zamanda cezaların yetersizliği ve toplumun hayvanseverler ve sevmeyenler olarak kutuplaştırılmasının da tezahürü. Hayvanlara şiddet olaylarında faillerin kanunun öngördüğü üst sınırlardan cezalandırılmalarını talep ediyoruz” dedi.

‘Direkt köpeklerin yok edilmesinden bahseden kişiler meclise girdi’

Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Avukat Barış Karlı ise köpeklerin ”yok” edilmesine isteyen kişilerin Meclis’e girdiğine işaret etti. 

 “Faillerin artık daha cesur ve kararlı hareket ettiklerini gözlemliyoruz. Bunun sebeplerine baktığımızda karşımıza seçim sonuçları çıkıyor” diyen Karlı sözlerine şöyle devam etti: ”2021 yılında Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan göstermelik değişikler hayal kırıklığı yaratmıştı. Bunun sonucunda da failler durmak yerine, işledikleri fiiller nedeniyle bir yaptırıma maruz kalmadıklarını gördükçe daha da cesaretlendiler. O yüzden bu başarısız düzenlemeyi yapan Meclis’te hayvan lehine değişim ihtimali hepimizi umutlandırmıştı. Ancak beklediğimiz gibi olmadı. Direkt köpeklerin yok edilmesinden bahseden kişiler meclise girdi. Bu kişiler yaptıkları açıklamalarla faillere cesaret veriyor.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx