19 Mayıs haftasında 53 ülkeden 233 genç YTB kampında bir ortaya geldi

Posted by

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) her yıl yurt dışındaki Türk vatandaşlarına yönelik YTB Gençlik Kampları düzenliyor. Bu yıl gençlik kampları, 19 Mayıs haftasında yurt dışındaki Türk vatandaşlarının yanı sıra Türkiye’deki memleketler arası öğrenciler ve soydaş coğrafyalardan da gençlerin iştirakiyle gerçekleştirildi.  Çanakkale ve İstanbul’da kız ve erkek iştirakçiler için organize edilen kamp programlarında 53 ülkeden 233 genç yer aldı.

YTB Lideri Abdullah Eren gençlik kamplarının son gününde İstanbul Marmaracık Kampı’nı ziyaret ederek gençlerle bir ortaya geldi.  Gençlik kamplarının bu yıl farklı icra edildiğini lisana getiren Eren, “Biz yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla, soydaş coğrafyadan gençlerle ve milletlerarası öğrencilerimizle başka ayrı kamplar yapıyorduk. Bu yıl daima birlikteyiz. Ben sizlere baktıkça heyecan duyuyorum. Buradaki herkesin gücü yerinde” diye konuştu.

Kampta yer alan ve yurt dışında yaşayan Türk gençlerine seslenen YTB Lideri Abdullah Eren, “Hangi ülkede yaşıyorsanız üniversitelerinizi uygun bir biçimde bitireceksiniz ve her biriniz hangi bölümde çalışıyorsanız en düzgününü yapmaya uğraş edeceksiniz. Biz sizden Türkiye ile bağlarınızı koruma etmenizi istiyoruz. Yaşadığınız ülkelere de katkı sunmanızı istiyoruz” dedi. Yurt dışındaki genç Türklere maddi ve manevi her türlü dayanağa hazır olduklarını lisana getiren Eren, YTB’nin Genç Dayanak Programına başvurabileceklerini hatırlattı.

Konuşmasında milletlerarası öğrencilere de tavsiyelerde bulunan YTB Lideri Abdullah Eren, “Dünyanın neresine gidersek gidelim istekli elçilerimiz olarak görüyoruz sizi. Biz sizlerden rastgele bir maddi karşılık beklemiyoruz. Aldığınız eğitimin karşılığı olarak derslerinize düzgün çalışmanızı, ortalamalarınızı yükseltmenizi, mezun olduktan sonra ülkenize yararlı olmanızı ve ülkenizle Türkiye ortasındaki bağlantıları geliştirmenizi istiyoruz” dedi. Kampın final imtihanları öncesine denk gelmesinin öğrenciler açısından birer fırsat olduğuna dikkati çeken Eren, “Güzel bir kamp devri oldu. Dinlendiniz, gerilim attınız. Güç depoladınız. Bu güçle inşallah finallerde de hoş bir performans sergileyeceksiniz” biçiminde konuştu.

13-19 Mayıs 2022 tarihleri ortasındaki kamp programının birinci kısmında erkekler, Çanakkale Ulusal Kültür Kampı’nda, kızlar ise İstanbul Marmaracık Kampı’nda bir ortaya geldi. Programın ikinci kısmında erkek ve kız iştirakçiler kamp bölgelerini değiştirdiler. Çanakkale’de düzenlenen kamp programları tarih ve kültür, İstanbul’da düzenlenen kamp programları ise tabiat ve spor temalarında gerçekleştirildi.

Almanya’dan Moritanya’ya Tayland’dan Fas’a kadar farklı ülkelerden gençler,  hem birbirilerinin kültürlerini yakından tanıma fırsatı buldu hem de masal, dinletisi, sportif faaliyetler, seyahat ve tiplere katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.