5 Analist Uyardı: Altın Fiyatı İçin Sırada Bunlar Var! 

Posted by

Yatırımcılar, Fed’in artan fiyat baskılarıyla mücadele etmek için faiz artırım planlarına daha fazla açıklık getirmesi muhtemel ABD enflasyon verilerini bekliyor. Bu ortamda, altın fiyatı Salı günü yatay seyretti. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Bunlar, altın fiyatı için muazzam bir yükselişin katalizörü”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Cuma günkü ABD istihdam raporu gişe rekorları kırdı. Bunun yönlendirdiği bir rallinin ardından dolar ve Hazine faizlerinin geri çekilmesiyle altın fiyatı geçen hafta bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. Şimdi piyasaların odağında, Çarşamba günkü Temmuz ayı ABD TÜFE raporu var. Reuters’in anket yaptığı analistler, yıllık enflasyonun Haziran’daki %9,1’den %8,7’ye düşmesini bekliyor. ACY Securities baş ekonomisti Clifford Bennett, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yatırımcılar hem ABD hem de küresel ekonomilerin önemli zorluklarla karşı karşıya olduğunu anlıyor. Ancak vurgu, daha yüksek faizlerin piyasada ne kadar süre ağırlık oluşturacağı sorusunda olacak. ABD enflasyon rakamındaki herhangi bir sürpriz yumuşama, altın fiyatında muazzam bir yükselişin katalizörü olabilir.

“Fed’in daha fazla sıkılaşması durumunda, altın zor zamanlar geçirecek”

Altın, siyasi gerilimler ve durgunluk endişeleri arasında güvenli bir yatırım olarak kabul görüyor. Ancak yüksek faiz oranları, faiz ödemeyen külçenin cazibesini azaltıyor. OANDA kıdemli analisti Edward Moya, şunları söylüyor:

Piyasa, istihdam sayısından kaynaklanan şoku fiyatlamış görünüyor. Ancak Fed’in daha fazla sıkılaşması durumunda altın zor zamanlar geçirecek. Yabancı yatırımcılar alternatif yatırımlar arayacaklar. Dolayısıyla altın, Tayvan ve Ukrayna’da devam eden durumla birlikte bir seçenek.

“Altının kazanımları, daha agresif faiz potansiyeli ile sınırlandı”

Kinesis Money analisti Rupert Rowling bir notta, altının kazanımlarının daha agresif artışların potansiyeli ile sınırlandığını kaydediyor. Bunun birlikte, 1.700 dolar civarındaki teknik desteğin gücünün Fed’in bir sonraki kararı açıklandığında test edileceğini söylüyor. Çarşamba günü açıklanacak olan ABD TÜFE raporunun, Fed’in bir sonraki hamlesi hakkında ipuçları vermesi muhtemel

TD Securities: Sarı metal sağlam kalmayı başardı

Gişe rekorları kıran bir iş raporu, altında kısa bir yeniden fiyatlandırmaya yol açtı. Ancak fiyatlar güçlü bir şekilde geri döndü. Yine de, TD Securities stratejistleri sarı metalin yükselişinin büyük ölçüde tersine dönmesini bekliyor. Bu arada piyasa, Fed’in bir sonraki hamlesi için beklentilerle boğuşmaya devam ediyor. Stratejistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasa fiyatları Eylül ayında 75 baz puanlık bir artışa doğru daha fazla kaydı. Bununla birlikte, kilitlenmekten çok uzak. Ayrıca, hafta ortası açıklanacak TÜFE verisi ile sarı metal sağlam kalmayı başardı. Öte yandan, özellikle daha güçlü veriler ve Fedspeak’teki bir pivota karşı devam eden baskının ortasında, FOMC sonrası short kapama muhtemelen tükendi.

“Son rallinin nihayetinde sönmesini bekliyoruz”

Stratejistlere göre, yeni bir short kapama alanı başlatmak için CTA tetikleyicilerine kısa bir süre vurduktan sonra, istihdam raporu hızla harekete bir sınır koydu. Stratejistler, daha sonra satın alma akışının mütevazı bir satışa dönüştüğünü kaydediyor. Bu bağlamda stratejistler, şu açıklamayı yapıyor:

Prop traderları hala önemli miktarda long pozisyona sahipler. Ayrıca, güçlü ekonomik verilerin devam etmesi, bir gevşeme görmek için gereken katalizör olabilir. Bu anlamda, henüz altında kapitülasyon görmedik. Bu da acı trade’inin hala aşağı yönlü olduğunu gösteriyor. Son rallinin nihayetinde sönmesini bekliyoruz.

Pablo Piovano: Altın fiyatı 1.800 dolar civarında sınırlı kaldı

CME Group’un ön verilerine göre, altın vadeli işlem piyasalarına açık faiz dalgalı bir seyir izledi. Pazartesi günü yaklaşık 1,1 bin kontrat yükseldi. Bunun yerine hacim, önceki günün yapısını tersine çevirerek yaklaşık 69,7 bin sözleşme küçüldü.

Altın fiyatı hafta başında bir kez daha 1.800 dolar seviyesinin hemen altına düştü. Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, günlük artış, çok yakın vadede daha fazla yükselişi destekleyen artan açık faizin arkasındaydı. Bu nedenle analist, bu kilit direnç bölgesinin ekstra zorlukları şu an için yerinde kalması gerektiğini söylüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.