ABD: Avrupalı dostlarımızı kışın soğuğuna terk etmeyeceğiz

Posted by

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş sebebiyle Avrupa’nın yaşadığı güç krizi tesirini artırıyor.

Rusya’nın gazı kesmesiyle birlikte Avrupa’nın kışı sert geçireceği belirtiliyor.

Bu bağlamda gündemi pahalandırmak üzere ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki NATO karargahında Kuzey Atlantik Kurulu toplantısına katıldı.

“Avrupalı dostlarımızı soğukta bırakmayacağız”

Avrupa’nın güç sıkıntısına dair konuşan Blinken, “Kremlin’in saldırganlığına karşı durmanın maliyeti yüksek. Lakin boyun eğmenin maliyeti daha yüksek olacaktır.” tabirini kullandı.

Blinken, Avrupa’da güç maliyetlerinin arttığını, birçok kişinin bu kış konutunu ısıtmakta zorlanacağını belirterek “Avrupalı dostlarımızı kışın soğukta bırakmayacağız.” dedi.

“Tek yol diplomasi”

AA’nın haberine nazaran Blinken, Ukrayna’ya ABD takviyesinin süreceğini, son olarak 2,2 milyar dolar yardım açıkladıklarını hatırlattı.

Blinken, “Rusya’nın saldırganlığını bitirmenin tek yolu diplomasidir fakat şu anda diplomasi yürütebileceğime dair bir işareti Rusya’dan göremiyoruz. Lakin bunun vakti geldiğinde Ukrayna en güçlü durumunda olmalı.” dedi.

“Rus askerleri nereye gönderildiğini bilmeden cepheye gidiyor”

Ukrayna ordusunun son günlerde Rus güçlerine karşı önemli kazanımlar elde ettiğini, Rus ordusunun moralinin bozuk olduğunu belirten Blinken, “Bazı Rus askerleri nereye gönderildiğini bile bilmeden cepheye gidiyor.” diye konuştu.

Blinken, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle Rus iktisadının kötüleştiği ve ülkenin büyük bir bedel ödediği görüşünü lisana getirdi. Blinken, Rus ordusunun gücünü göstermeye çalıştığını lakin Kuzey Kore ve İran üzere ülkelerden silah almak zorunda kaldığını kaydetti.

“Rusya durursa barış olur”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de “Ukrayna’daki savaş kritik bir evreye giriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna kuvvetlerinin Moskova’nın Donbas’taki saldırısını püskürtmeyi başardığını aktaran Stoltenberg, son birkaç gün içinde hem güneyde hem doğuda ilerleme görüldüğünü söyledi.

Ukrayna’ya dayanak vermeye hazır olmalıyız

Stoltenberg, bu durumun uzun sürmeyebileceğini tabir ederek “Uzun vade için hazırlıklı olmalıyız ve ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’ya takviye vermeye hazır olmalıyız.” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri, “Rusya savaşmayı bırakırsa barış olur. Ukrayna savaşmayı bırakırsa bağımsız bir ulus olarak varlığı sona erer.” sözlerini kullandı.

Kışın kuvvetli geçeceğine işaret eden Stoltenberg, Ukrayna ordusuna silah ve mühimmatın yanı sıra kışlık giysiler, çadırlar, jeneratör üzere teçhizatın da sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Ukrayna’ya sağlanan yardımlar

Stoltenberg, bir soru üzerine kimi müttefiklerin Ukrayna’ya sağlanan silah ve mühimmatla ilgili stokların fazla tükenip tükenmediği konusunu gündeme getirmesine değindi.

Bunların Rusya’nın Avrupa’daki bağımsız hâkim bir ulusa karşı saldırgan hareketlerini durdurmak için kullanıldığını anımsatan Stoltenberg, “Başkan Putin Ukrayna’da kazanırsa bu yalnızca Ukraynalılar için değil, tıpkı vakitte hepimiz için tehlikelidir.” diye konuştu.

“Güvenliğimizi artırmaya çalışıyoruz”

Stoltenberg, “Dolayısıyla bu stokların kullanılması, aslında kendi güvenliğimizi artırmaya ve Rusya’nın NATO ülkelerine karşı rastgele bir saldırgan harekette bulunma riskini azaltmaya yardımcı oluyor.” değerlendirmesini yaptı.

Müttefiklere daha fazla takviye için davette bulunan Stoltenberg, verilen dayanağın alanda büyük bir fark yarattığının görüldüğünü lisana getirdi.

Stoltenberg, stokların düzeyi ile ilgili kaygıyı gidermenin başka bir yolunun da daha fazla üretmek olduğunu, bunun için tüm başkentlerle temasların sürdüğünü, savunma planlaması konusunda NATO’da yapılar kurulduğunu kaydetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.