Adaylar bu yıl da Bodrum ve Marmaris’te imtihana giremeyecek

Posted by

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in Mart ayında TBMM’ne verdiği soru önergesiyle üniversite imtihanlarında Muğla’da çok fazla nüfusa sahip Bodrum ve Marmaris’te de imtihan merkezi açılması isteminde bulunmasına ret karşılığı verildi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in Mart ayında TBMM’ne verdiği soru önergesiyle üniversite imtihanlarında Muğla’da çok fazla nüfusa sahip Bodrum ve Marmaris’te de imtihan merkezi açılması istemi Ulusal Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından reddedildi. 18-19 Haziran tarihinde gerçekleşecek üniversite giriş imtihanlarının Muğla’da yalnızca Menteşe, Fethiye ve Milas ilçelerinde gerçekleşeceğini belirten Süleyman Girgin, “Sınav günü geldi lakin Muğla’daki imtihan merkezi sorunu çözülmedi. Demek ki şahsî menfaat kamusal menfaat istikrarına uygun değilmiş” dedi.

1 MİLYONLUK MUĞLA’DA 3 İMTİHAN YERİ VAR

Girgin, bu yılki üniversite imtihanlarına müracaat kılavuzunda, Muğla’dan yalnızca 3 merkezin yer aldığını belirterek şunları söyledi:

“Bütün Muğla’da yalnızca bu yıl mezun olacak 10 bine yakın öğrenci üniversite imtihanlarına girecek. Kılavuza nazaran yalnızca Menteşe’de, Fethiye’de ve Milas’ta imtihanlar yapılacak. Başta Bodrum ve Marmaris olmak üzere büyük ilçelerdeki öğrenciler imtihan günü öteki ilçelere gitme zahmeti yaşayacak. Ailelerin ve öğrencilerin daha fazla imtihan merkezi talebini, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle verdiğimiz soru önergesiyle Mart ayında TBMM’ye taşımıştık.

Ancak Bakanlık verdiği karşılıkta, ‘Sınava başvuracak potansiyel aday sayısı, bina ve salon kapasitesi, misyonlu sayısı, imtihan merkezleri ortasındaki ara, imtihan güvenliği ve imtihan maliyetini teşkil eden nakli kriterlere uygun’ olmadığını söyledi. Hasılı, Ulusal Eğitim Bakanlığı ailelerin talebine kulaklarını tıkadı.”

ÖĞRENCİLERİN 1 YILI HEBA OLUYOR

Sınav gününün öğrenciler için sıkıntıya aileler içinse ekstra maliyete dönüştüğünü de kelamlarına ekleyen Girgin, “Zaten yüksek enflasyonla ailelerin perişan olduğu bir süreçten geçiyoruz. Bakanlık ‘Başka ilçede imtihana gireceksiniz’ diyor. Fakat, ‘Yakıt fiyatını, yol parasını, konaklama maliyetini nasıl karşılayacaksınız?’ diye hiç sormuyor.

Bu uygulama yüzünden, yolda bir aksilikle karşılaşıp, geciktiği için imtihana giremeyen öğrencilerin bir yılı çalınıyor. Durum buyken, bakanlığın, Bodrum ve Marmaris uygun değil açıklamasını anlamak mümkün değil. Soruyorum: O vakit neresi uygun? Birinci sandıktan sonra partimiz iktidara gelecek ve iktidarımızda aileleri bu mağduriyetten kurtaracağız. Öğrencilerin bulunduğu ilçede imtihana girmesini sağlayacağız. Aileleri bu sıkıntıdan kurtaracağız. İmtihana giren çocuklarımız o gün gerilim çekmeyecek” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.