Ahmet Çelik’in gayesi Gazi Koşusu’nda 8. zafer

Posted by

96’ncı Gazi Koşusu, 26 Haziran Pazar günü saat 17.15’te İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 2400 metre çim pistte 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının iştirakiyle koşulacak.

Pazar günü yapılacak yarış öncesinde Türkiye Jokey Kulübü (TJK), emekli olan ve şu anda at binmeye devam eden jokeyleri, kahvaltı tertibinde bir ortaya getirdi. Tertip; Gazi Koşusu’nu 9 kez kazanma başarısı gösteren efsane jokey Mümin Çılgın’ın yanı sıra Süleyman Akdı üzere birçok eski jokeyi bir ortaya getirdi.

Son 7 yıldır üst üste Gazi Koşusu’nu kazanan Ahmet Çelik, tertipte açıklamalarda bulundu. Pazar günkü yarışta Zala Beyefendi isimli safkan ile piste çıkacak olan Çelik, “Her yarış heyecanlı ancak Gazi Koşusu değişik bir heyecan. Çok farklı bir ortam var. Gazi Koşusu bittiğinde öbür gün yeniden biz bir sonraki Gazi Koşusunu düşünüyoruz. O kadar kıymetli bizim için. Her jokeyin hayalinde Gazi Koşusunda at binmek vardır. Bize 7 sefer üst üste kazanmak nasip oldu. Bu sene de bir aksilik olmaz ise şanslı isimlerin ortasındayız. Rakiplerimiz de iyi” diye konuştu.

“YARIŞIN 5 AT ORTASINDA GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Gazi Koşusu’nun her yıl heyecanlı geçtiğini aktaran deneyimli jokey, “Bu sene biraz daha kalabalık. Aslında performansı biraz daha düşük atlar da var. Şanslı atlar da güç olarak birbirinden fazla sıyrılmıyor. Yarış içerisinde baht kime güler ise o kazanacaktır. Biz, yarışın 5 at ortasında geçeceğini düşünüyoruz. Her atın talihi var. Herkesin başında yarış öncesi beğendiği ve güvendiği atlar olur. Ben de 5-6 at ortasında geçeceğini düşünüyorum. Bunların dışında bir at kazanırsa da büyük bir sürpriz olur” tabirlerini kullandı.

“MÜMİN AĞABEY, BÜYÜK BİR ÜSTAT”

Gazi Koşusu’nu 9 defa kazanarak rekoru elinde bulunduran efsane jokey Mümin Çılgın ile ilgili fikirlerini paylaşan Çelik, “Mümin ağabey, büyük bir üstat. O vaktin kaideleri da şu an olduğu üzere sıkıntı. 9 sene kazanması, çok büyük bir gurur. Bizim farkımız, 7 sene üst üste kazanmak. Üstadımıza yaklaşmışsak ve onlar ortasında ismimiz geçiyor ise ne memnun bize, gurur duyuyorum kendimle” diyerek kelamlarını noktaladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.