Aile Dayanak Programı yardım ödemeleri tarihi aşikâr mi, yattı mı, ne vakit yatacak? Aile Takviye Programı ödeme tarihleri

Posted by

Geçtiğimiz haftalarda Aile Takviye Programı ödemeleri ile alakalı olarak Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan açıklamalarda müracaatların başladığı belirtilmişti. İşte mevzuya ait ayrıntılar…

Aile Dayanak Programı ödemeleri ne vakit başlayacak?

Desteğe müracaat yapan şahıslar ödemelerin ne vakit başlayacağını da merak etti. Temmuz ayında müracaat yapan vatandaşlar, Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından hak sahipleri onayladığı takdirde müracaat yapılan ay birinci ödemeler yapılacak.

Hak sahiplerine yapılacak ödemelerin birincisi 29 Temmuz tarihinde yapıldı.

Bakan Yanık, bahse ait olarak şunları söyledi:

“Temmuz’da müracaat yapan vatandaşlarımız Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından hak sahipliklerinin onaylanması halinde, bu onayı takip eden birinci ödemede başvurdukları ay dahil olmak üzere dayanak ödemesi alacaklardır. Ödemeler bu cuma başlıyor. Haydi e-Devlet’e.”

Aile Takviye Programına nereden müracaat yapılıyor?

Yardım programına müracaat yapmak isteyen şahıslar e-devlet üzerinden ya da toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden müracaat yapabilirler.

Aile Dayanak Programı müracaat şartları

– Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,

– Mavi Kart sahibi olmak,

– Yerleşim adresinin yurt dışında olması,

– Kişinin 18 yaşından küçük olması,

– Müracaat yapan bireylerin hanelerinde memur, kamu personeli, noter yahut muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan veyahut özel sandıklar kapsamında olması dahilinde müracaatlar kabul edilmeyecektir.

Bunların yanı sıra şayet müracaat yapan kişi ve bireylerin cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü yahut tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu üzere bakım kurumunda bulunan bireylerden olması ve mecburî askerlik misyonunu ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olduğu takdirde müracaatlar geçersiz sayılacak.

Aile Takviye Programı kapsamındaki geçerli müracaatlar, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir düzeyinin belirlenmesi için ilgili Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler, bu tespiti takip eden ödeme periyodu prestijiyle kelam mevzu dayanak programından yararlanabilecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.