AKP ve MHP atağına karşı CHP’den vekillere ‘uyarı’ yazısı: ‘Dikkatli olun’

Posted by

Meclis Genel Konseyi uzun vakittir yoklama alınmadan “müşahede” ile açılıyor. AKP ve MHP kümesi sürpriz bir atılımla Meclis Genel Şurası birleşimlerini “yoklama” ile açma kararı aldı.

Karar, PKK’li bir teröristle fotoğrafları ortaya çıkan ve dokunulmazlığı kaldırılarak hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in milletvekilliğinin bu periyot içinde Meclis İçtüzüğü’nün “1 ayda toplam 5 birleşime katılmayan milletvekilinin üyeliği düşürülür” kararı uyarınca düşürülmesi ve Meclis çalışmalarına katılma konusunda “isteksiz” davranan milletvekillerine ikaz niteliğinde bir atılım olduğu formunda yorumlandı.

MECLİS YOKLAMALARINA DİKKAT

Bu atılıma karşılık CHP de harekete geçti. 

CHP Küme Başkanlığı, vekillerine Meclis İçtüzüğü’ndeki ilgili hususa yer verdiği bir yazı gönderdi.

Devamsızlık yapılmaması konusunda dikkat etmeleri gerektiği belirtilen yazıda, “AKP ve MHP bir argümana nazaran Genel Kurul’un art geriye yoklamayla kapanması nedeniyle kendi kümelerinin disiplinini sağlamak, bir öbür argümana nazaran daha evvel dokunulmazlığı kaldırılan HDP Milletvekili Semra Güzel’in milletvekilliğini düşürmek için Genel Kurul’u bugünden itibaren her gün yoklama ile açma kararı almıştır” denildi.

Semra Güzel’in vekilliğinin düşürülmesi hakkında süreç uygulandığında öteki milletvekilleri örnek gösterileceği için tartışma yaşanabileceğinden devamlılık konusunda hasassiyet gösterilmesi istenen yazıda, “Açılış sırasında yapılacak yoklamaya Küme Başkanvekili ‘katılacağız’ dediğinde katılıp, ‘katılmayacağız’ dediğinde katılmayıp gün içinde kesinlikle yoklama pusulasını kavaslara teslim etmeleri gerekmektedir” tabirlerine yer verildi.

Meclis İçtüzüğü’nün devamsızlık ile ilgili 138’inci unsuru şu biçimde; 

“Bir milletvekili Meclis çalışmalarına özürsüz yahut müsaadesiz olarak bir ay içinde toplam beş birleşim günü katılmazsa devamsızlığı Başkanlık Divanınca tespit edilir ve Anayasa ve Adalet Kurulları üyelerinden heyeti Karma Komiteye gönderilir.

Karma Kurul, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasındaki kararlara nazaran durumu inceler ve raporunu hazırlar. 

Bu raporu görüşen Genel Şura devamsızlık sebebiyle milletvekilliğinin düşmesi gerektiğine üye tamsayısının salt çoğunluğu ile karar verirse, üyeliği düşer. Üyeliğinin düşmesi istenen milletvekili isterse Karma Komitede ve Genel Konseyde kendisini savunur yahut bir üyeye savundurur. Son kelam her halde savunmanındır.

Oylama, Karma Komite raporu üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasından itibaren yirmidört saat geçmeden yapılamaz.”

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.