Altı partinin göç problemini çözmek için oluşturduğu kurulda terör tehlikesi masada

Posted by

6’lı masanın göç meselesini çözmek için oluşturduğu kurul yarın ikinci kere bir ortaya gelecek. Parti kurmayları hangi başlıklar üzerine çalışılacağına yönelik ortak bir yol haritası belirleyecek.

Edinilen bilgiye nazaran, Demokrat Parti masaya, “sığınmacıların oluşturduğu kayıt dışı ekonomi” ve “burada yetişen yeni nesli” getirecek. Cumhuriyet’e konuşan Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı İlay Aksoy, “Biz daha çok gençler üzerine odaklanıyoruz. Okul dışı önemli bir kayıp kuşak var. Bu çocukların geleceği Türkiye’de nasıl olacak? Zira ilerde öfkeli bir kuşak oluşabilir. Bu yeni terör ögelerine neden olabilir ve bu nedenle karşımıza çok önemli bir ulusal güvenlik sorunu çıkabilir” dedi. Sorunu Ege ziyaretleri üzerinden örneklendiren Aksoy, “Çok büyük bir başıboşluk var. Hiç konuşmadığımız Afganlar, Pakistanlılar var. Manisa’da baro ziyaretimizde bize Afganların Afganları kaçırdığı, fidye istediğini anlattılar. Cürüm ögeleri kendi ortalarında dönmeye başlamış. İnsan kaçırma, fidye olayları. Bu insanları biz Türkiye’ye entegre edemeyiz” tabirlerini kullandı.

“TEK TAHLİL DİPLOMASİ”

Ekonomi açısından da sığınmacıların kaçak çalıştırıldığına dikkat çeken Aksoy, “Kayıt dışı bir iktisat oluşmaya başladı. Bununla faal bir halde gayret edilmesi gerekiyor” dedi. Suriye ile olağan bağların kurulmasını istediklerini vurgulayan Aksoy, “Tek tahlil diplomasidir. Bu insanların da kendi öz yurtlarında yetişmesi gerekiyor. Buraya değil, kendi topraklarına entegre olmalılar. Suriyelilerin burada bir geleceği yok, gelecekleri kendi topraklarında. Burada kalmaları kendi geleceklerini de bizim geleceğimizi de etkileyecek” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.