Anadolu’da Kadın Olmak müzikali sahnelendi

Avcılar Belediyesi ve Folklor Kurumu tarafından düzenlenen ‘Anadolu’da Kadın Olmak’ Anadolu halk müzikali seyirciyle buluştu.

Kadına atfedilen yazgısal tüm değerlerin folklorik unsurlarla harmanlandığı müzikal, Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda kapalı gişe sahnelendi.

Müzikalin yanı sıra Folklar Kurumu Uygulamalı Halk Sanatları Müdürlüğü sanatçıları tarafından gecenin temasına uygun olarak üretilen eserler, Kültür Merkezi’nin fuayesinde sanatseverlerini beğenisine sunuldu.

Müzikalde konuşan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, ” İş birliği ile birçok etkinlik gerçekleştirdik ama Folklor Kurumu ile gerçekleştirdiğimiz bugünkü etkinlik son derece özel ve önemli bir etkinlik. Tüm ekibe,sanat yönetmenime emeği geçen herkese öncelikle teşekkür etmek istiyorum” dedi.

AVCILAR BELEDİYESİ’NİN LOGOSU EŞİTLİĞİ İFADE EDİYOR”

Konuşmasında eşitlik vurgusu yapan Hançerli, şöyle devam etti:

“Avcılar Belediyesi’nin logosunu, yeni logosunu görüyorsunuz. Logomuz iki mavi çizgiden oluşuyor ve yeni logoyu eşitliğe vurgu yapmak için kullanmaya başladık. Avcılar Belediyesi’nin logosu eşitliği ifade ediyor. Bu topraklarda en çok neye ihtiyacımız var? Bu topraklarda ne gelirse güzellik iyilik başarı artar diye sorduğumuzda ihtiyacımızın eşitlik olduğunu gördük. İşte bugün belki bu etkinlikte hep övündüğümüz kültür çok önemli. Tabii kültürümüz örflerimiz çok önemli ama geçmişimizde özellikle kadınlar yönünden eşitsizlikler var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Avrupa’nın bir çok ülkesinden önce bu ülkeye taşıdığı, bu topraklara getirdiği eşitlik mücadelesi hala tamamlanmış değil. Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı, Avrupa ülkelerinden önce verildi ama hala eşitlikle ilgili ciddi sorunlar yaşıyoruz. Avcılar Belediyesi olarak eşitliği önemseyen hatta eşitliği en önemli ifadelerinden biri logosunu taşıyan belediye olarak böyle bir çalışmanın paydaşı olmak bizim için son derece özeldi ve önemliydi. Değerli misafirlerimize tekrardan hoş geldiniz diyorum. Sefalar getirdiniz ve iyi seyirler diliyorum.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir