Apple ve Facebook arasına kara kedi girdi

Posted by

Facebook, önümüzdeki ayların çoğunu Apple’ın planlarına karşı çıkarak ve yaklaşan değişiklikler nedeniyle gelir istikrarsızlığı tahmin ederek geçirdi, ama özellik, Nisan 2021’de iOS 14.5’te piyasaya sürüldü. Yine de The Wall Street Journal’dan yeni bir rapor, tüm bunlar olmadan önce, Facebook ve Apple’ın bir ortaklık ve gelir paylaşımı anlaşması üzerinde çalıştığını iddia ediyor.

Journal’a göre, Apple ve Facebook, platformun reklamsız bir sürümünü sunacak bir abonelik hizmeti düşünüyorlardı ve Apple, abonelikler de dahil olmak üzere uygulama içi satın alımlarda bir kesinti aldığından bu gerçekten çok kazançlı bir düzenleme olabilirdi.

Apple ve Facebook arasına kara kedi girdi

Tartışılan bir başka düzenleme, Apple’ın bir gönderiyi daha geniş bir kitlenin önüne koymak için ödeme yapmak anlamına gelen “güçlendirilmiş gönderiler” den bir pay almasıydı. Facebook, uzun süredir öne çıkan gönderileri reklam portföyünün bir parçası olarak görüyor; Journal’ın belirttiği gibi, küçük işletmeler genellikle daha fazla kişiye ulaşmak için öne çıkarılan gönderileri kullanıyor. Sorun, Apple’a, şirketin aldığı %30’luk gelir kesintisine tabi olacak olan uygulama içi satın almalar olarak kabul edilmesi gerektiğini söylediğinde başladı. Facebook ise bunların Apple’ın kesintisine tabi olmayan reklam ürünleri olduğunu savundu.

Araştırma firması Insider Intelligence, 2021’de kullanıcı izleme değişikliklerini kullanıma sunmasından bu yana, iPhone kullanıcılarının %37’sinin şirketlerin uygulamalardaki etkinliklerini izlemesine izin vermeyi seçtiğini iddia ediyor. Değişiklik yürürlüğe girdiğinden beri, Facebook gelir artışının önemli ölçüde azaldığını gördü – ve son çeyrekte Meta, şirket tarihindeki ilk gelir düşüşünü bildirdi.

Bu tartışmaların 2016 ve 2018 yılları arasında gerçekleştiği bildirildiği için bu görüşmelerden çok uzağız. Apple, kendisini gizliliğin savunucusu olarak konumlandırmak için elinden gelenin en iyisini yapıyor ve Meta… Şey, Meta da Metaverse’ü bir şey yapmaya çalışmakla meşgul. Ancak şimdilik, Meta’nın gelir elde etmesinin kayda değer tek yolu reklamcılık, bu nedenle şirket, iOS uygulama izleme korumasının çoğu kullanıcının yararlandığı bir dünyaya uyum sağlamaya devam etmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.