Artan Et, Tavuk ve Balığı Isıtıp Tekrar Yemek Güvenli midir?

Artıklar, ilk pişirildiği sırada kalan ya da yenmeyen yiyeceklerdir. Kalan yemekleri tekrar ısıtmak çoğumuzun yaptığı yaygın bir kullanımdır.  Ancak artık et, tavuk ve balığı yeniden ısıtmak birçok kişiyi tedirgin edebilir. Tekrar ısıtmanın riskleri olsa da güvenli bir şekilde ısıtma tekniklerini öğrendikten sonra riski en aza indirerek tüketmek içimizi rahatlatacaktır.

Kalan et, tavuk ve balığı tekrar ısıtmak doğru mu?

Artan et, tavuk ve balık ürünlerini tekrar ısıtmak, nasıl ısıtılacağına ve uygun kullanıma bağlıdır. Bu kullanımlara uymak, vitamin ve mineral değerlerinin azalmaması, bakteri üretmemesi ve gıda kaynakları hastalıkların oluşmaması için çok önemlidir. Kalan et, tavuk ve balığınızı doğru bir şekilde tekrar ısıtmak için bu yöntemleri uygulamanız gerekmektedir:

1. Kalan et, tavuk ve balığınızı hava geçirmeyecek kaplarda muhafaza edin veya alüminyum folyoya sarın.

2. Piştikten iki saat sonra soğutmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu gıdalar soğuduktan 3-4 gün içerisinde tüketilmelidir. Aksi halde gıda zehirlenmelerine yol açabilir.

3. Tekrar ısıtırken zaman ve sıcaklık ayarının iyi yapılmış olması gerekmektedir. Az ısıtılmış ya da çok ısıtılmış et, tavuk veya balık sağlığınıza zarar verebilir. Örneğin sıcaklığı 74 dereceye ulaşması yeterli olacaktır.

Kalan et, tavuk ve balığı yeniden ısıtmanın yöntemleri nelerdir?

Fırını uygun bir sıcaklıkta önceden ısıtın daha sonra kalan yemeklerimizi uygun bir kaba alın. Fazla nem kaybını önlemek için kabınızın üstünü kapatın ve yaklaşık 20 dakika ısıtabilirsiniz.

Ocakta ısıtmak için orta ateşte ısıttığınız tavanıza yağ koyun. Isınan tavanıza et, tavuk veya balığınızı koyun ve çevirerek ısıtabilirsiniz.

Yaygın bir ısıtma uygulaması olan mikrodalga kullanmak istiyorsanız, mikrodalgaya uygun bir kaba koyup kapağını hava almayacak şekilde kapatmak oldukça önemlidir.

Çoğumuzun kullanmadığı ama hassas ve kontrollü bir ısıtma tekniği olan sous vide tekniğini kullanabilirsiniz. Bu yöntemde kalan yemekler vakumla kapatılmış bir poşete yerleştirilir. Tamamen ısıtılana kadar bi su banyosuna daldırılır.

Artık et, tavuk ve balık kullanmanın alternatif yolları var mıdır?

Kalan gıdaları tekrar ısıtıp yemek yerine onları yeni bir yemeğe dönüştürmek hem sağlıklı hem de yaratıcı olacaktır. 

Pişmiş etlerinizi ince ince dilimledikten sonra sandviç veya dürüm yapmak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda patates kızartması, makarna, salata veya pilavlarınızın içine ekleyebilirsiniz.

Kalan tavuğunuzu parçalayıp alternatif yemekler yapmak için kullanabilirsiniz. Alternatif olarak et gibi tavukta makarna, salata veya pilavlar ile karıştırılabilir.

Artık balıklarınızı doğrayıp balık dürüm yapmak için kullanabilirsiniz. Çorbalara veya güveçlere de kalan balığınızı ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir