Avrupa’da gaz kahrı büyüyor: İki haftada yüzde 60 arttı

Posted by

Avrupa’da 8 Haziran’da 79,40 eurodan süreç gören doğal gazın megavatsaat fiyatı dün yüzde 60 artarak 127,17 euroya yükseldi.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de süreç gören temmuz vadeli gaz kontrat fiyatı, dün megavatsaat başına 124,60 eurodan güne başladı.

Avrupa’da 8 Haziran’da 79,40 eurodan süreç gören doğal gazın megavatsaat fiyatı, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana son 4 ayın en düşük kapanış düzeyini gördü. Böylelikle, dün 127,17 euroya çıkan doğal gazın megavatsaat fiyatı iki haftada yüzde 60 arttı.

AVRUPA’DA GAZ KAYGISI BÜYÜYOR

Doğal gazın megavat fiyatı, 16 Haziran’da günü 124,36 eurodan tamamlayarak 31 Mart’tan bu yana en yüksek kapanış düzeyini görmüştü.

Doğal gaz fiyatlarındaki artışta, Rusya’nın Avrupa’ya gönderdiği doğal gaz ölçüsünün düşmesi ve ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinin yangın sebebiyle kapatılması tesirli oldu.

Rus güç şirketi Gazprom, 14 Haziran’da yaptığı açıklamada, Kuzey Akım sınırı üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti. Gazprom ayrıyeten, 16 Haziran prestijiyle çizgi üzerinden günlük 67 milyon metreküpe kadar doğal gaz sağlanabileceğini duyurmuştu.

Şirketten daha evvel yapılan açıklamada ise Yamal-Avrupa üzerinden sevkiyatların durdurulduğu, Ukrayna üzerinden sevkiyatların da yaklaşık yarı yarıya düştüğü belirtilmişti.

Gazprom, Avrupa’ya gaz akışını Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru çizgisi ve Ukrayna’daki boru sınırları üzerinden sağlıyor.

RUSYA 5 ÜLKEYE GAZ AKIŞINI KESMİŞTİ

Rus şirket ayrıyeten, rubleyle ödeme yapmayı reddettikleri gerekçesiyle daha evvel Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda’ya doğal gaz sevkiyatını durdurmuştu.

Küresel doğal gaz piyasalarını etkileyen başka bir olay ise ABD’de 9 Haziran’da Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinde çıkan yangın sebebiyle tesisin en az 3 hafta mühletle kapatılacağı duyurusu olmuştu. Daha sonra yapılan açıklamada ise tesisin yıl sonundan evvel açılamayacağı bildirilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.