Avukatın belini kıran polis memurunun davası ertelendi

Posted by

Av. Zeycan Balcı’nın belini tekraren tekmeleyerek kırdığı öne sürülen polis memuru Murat Akmeşe’nin yargılandığı davanın 10’uncu duruşması görüldü. Sanık polisin avukatının keşif, kamera kayıtlarının getirtilmesi talebinin reddine karar veren mahkeme, ek uzman raporunun ise istenilmesine karar verdi. Duruşma 21 Eylül’e ertelendi.

30 Mart 2016’da bir basın açıklamasına katılan Av. Zeycan Balcı’nın belini tekraren tekmeleyerek kırdığı öne sürülen polis memuru Murat Akmeşe’nin yargılandığı davanın 10’uncu duruşması İstanbul 22’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

DAVA YILLARDIR SÜRÜYOR

Duruşmaya katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Saymanı ve Avukat Hakları Merkezi Koordinatörü Av. Gökhan Bozkurt, davanın yıllardır sürdüğünü belirterek şunları söyledi;

*Kendi konutumuzun önünde, üzerimizde cübbemizle misyonumuzu yaptığımızda akına uğradık. Bu tekme yalnızca bir meslektaşımıza atılmadı.

*Bu tekme savunma hakkına atıldı. Şiddete uğrayan avukatların davaları daima cezasızlık ile sonuçlanırsa bu şiddetin daha da artmasına neden olur.

*Bu akın savunma makamına, avukatlık mesleğine yapıldığı için bilhassa Avukatlık Kanunu’nun 121. unsuru yeterince davaya katılma talebinde bulunuyoruz.

*Avukatlara ‘Uslu durmazsanız tekmeleriz’ diyenlere Mahkemenin ‘Kanuna, hukuka uymazsanız sizi mahkum ederiz’ demesini ve adil bir kararla mahkumiyet kararını derhal, daha fazla gecikmeden vermesini bekliyoruz.

ERTELENDİ

Savunmaların akabinde orta kararını açıklayan mahkeme, Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya ve Tekirdağ barolarının katılma taleplerinin daha evvel reddedilmiş olması nedeniyle yine değerlendirmelerine gerek olmadığına karar verdi.

Mahkeme, Türkiye Barolar Birliği’nin katılma talebini de kabahatten direkt ziyan görmediği gerekçesiyle reddetti. Sanık polisin avukatının keşif, kamera kayıtlarının getirtilmesi talebinin reddine karar veren mahkeme, ek uzman raporunun ise istenilmesine karar verdi. Duruşma 21 Eylül’e ertelendi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.