BAE’den enteresan çıkış: Metaverse’de işlenen hatalar gerçek hayatta cezalandırılsın

Posted by

Sanal cihan Metaverse’de 21 yaşındaki bir bayan araştırmacının avatarının tecavüze uğramasının akabinde, sanal dünyada işlenen hatalar tekrar gündeme geldi. Birleşik Arap Emirlikleri Yapay Zeka Devlet Bakanı Omar Al Olama, sanal hatalıların gerçek dünyada fizikî olarak cezalandırılmasını istedi.

“Meta-evren”in kısaltması olan metaverse, gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı aygıtlar ortasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda bağlantı kurmasına imkan sağlayan ortam olarak hayatımıza girdi.

Metaverse aleminde vakit geçirenlerin sayısı her geçen gün o kadar büyük bir yükseliş göstermeye başladı ki bu sanal dünyada taciz, cinayet ve daha pek çok hata oranında da önemli bir artış kaydedildi.

Son olarak, geçtiğimiz günlerde, Metaverse’de 21 yaşındaki bir bayan araştırmacının avatarı, platforma girdikten sonra bir saat içinde tecavüze uğradı.

‘FİZİKSEL OLARAK DA CEZALANDIRILSINLAR’

Sanal dünyadaki kabahat oranları kaygı yaratırken, Birleşik Arap Emirlikleri’nden dikkat çeken bir çıkış geldi.

Omar Sultan Al Olama

Birleşik Arap Emirlikleri Yapay Zeka Devlet Bakanı Omar Al Olama, sanal hatalıların gerçek dünyada fizikî olarak cezalandırılmasını istedi. BAE’de bakan Omar Sultan Al Olama, Metaverse’de işlenen ‘ciddi suçların’ gerçek dünyada sonuçları olması gerektiğini vurguladı.

CNBC, Al Olama’nın Dünya Ekonomik Forumu’na Metaverse’nin gerçekçiliği nedeniyle sanal dünyada işlenen hataların gerçek dünyada ziyan verici sonuçlara yol açabileceğini vurguladı.

“TRAVMAYA YOL AÇABİLİR”

CNBC’den Sam Shead’in bir makalesine nazaran, bakan bunu insanların zihinsel sıhhatini korumak için gerekli bir tedbir olarak görüyor Al Olama, yaptığı açıklamada, “Sana WhatsApp’tan bir yazı gönderirsem, bu yalnızca bir yazıdır, değil mi? Sizi korkutabilir lakin bir dereceye kadar TSSB (travma sonrası gerilim bozukluğu – PTSD) geçireceğiniz anılar yaratmaz. Lakin şayet metaverse’e girersem ve gelecekte bahsettiğimiz gerçekçi bir dünyaysa ve ben seni (orada) hakikaten öldürürsem ve sen bunu görürsen… aslında sizi dünya çapında agresif bir formda zorlamanız gereken muhakkak bir uç noktaya götürüyor zira herkes kimi şeylerin kabul edilemez olduğu konusunda hemfikirdir.” dedi.

Bu açıklama başlangıçta çok mantıklı gözükse de, birkaç farklı sorun bulunuyor. Öncelikle, TSSB’nin yaşanması için tıbbi olarak belirlenmiş bir hudut yok. Birtakım bireyler yalnızca duydukları bir haber ile TSSB yaşayabilirken, birtakım bireyler, bakanın da söylediği üzere, birinin vefatını görmeleri ile TSSB yaşayabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.