Bakan Mahmut Özer’den ‘kayıt parası’ açıklaması

Posted by

Milli Eğitim Bakanı Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Büyük Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki toplantıda, Ankara’da vazife yapan okul müdürleriyle bir ortaya geldi. Toplantıya Ankara Valisi Nasip Şahin ve Ankara Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Harun Fatsa da katıldı.

Burada konuşan Bakan Özer, Ankara’ya yapılan eğitim yatırımı ölçüsünün yaklaşık 6 milyar liraya ulaştığını belirterek, “2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları için paklık, kırtasiye, küçük tamiratlar ve okulların donatım eksiklerinin giderilmesi için 700 milyon liralık yatırımı Ankara’daki tüm okullarımıza göndermek üzere bugün prestijiyle başlamış bulunuyoruz. Paklık elemanlarıyla ilgili süreçleri de yakinen takip ediyoruz. O hususta da yeni bir açılımımız olacak. Eğitim öğretim başlamadan evvel okullarımızın o gereksinimini giderecek müjdeli haberleri paylaşacağız” diye konuştu. 

‘EĞİTİM ÇOK DAHA GÜZEL NOKTALARA GİDECEK’

Ankara’nın 2022-2023 eğitim öğretim yılının hazırlıklarına ait bütçesinin 700 milyon lira ile de hudutlu kalmayacağını vurgulayan Özer, “Okula sirayet etmeyen hiçbir eğitim siyasetinin alanda bir karşılığı yok. İşte kütüphane, okullara sirayet etti mi? Etti. Etraf dostu okul, öğretmen eğitimleri, yardımcı kaynak. Sizlerle birlikte bu süreçleri yönettiğimiz vakit, sizler bu süreçleri, siyasetleri sahiplendiğiniz vakit eğitim sisteminiz çok daha düzgün noktalara gidecek” dedi.

Bakanlığın tüm bürokratlarının bu yaz alanda olup vilayetlerdeki hazırlık çalışmalarını izleyeceğini, kendisinin de sürecin birebir takipçisi olacağını lisana getiren Özer, “Yeni eğitim yılında öğrencilerimizi, küçük tamiratları yapılmış, paklık gereksinimleri giderilerek her türlü paklık materyali alınmış, kırtasiye gereci alınmış, laboratuvarları güncellenmiş yeni okullarda bekleyeceğiz” sözlerini kullandı.

‘KAYIT YAPMAKLA BAĞIŞ ORTASINDA BİR BAĞLANTI YOK’

Kayıtlarda bağış alındığına yönelik okul yöneticilerinin töhmet altında bırakıldığını söyleyen Bakan Özer, istisnai birtakım durumlar nedeniyle sistemde bu türlü yaygın bir davranış olduğuna dair algı oluşturulduğunu belirtti.

Özer, kayıt parasına ait, şunları kaydetti:

“Yardımcı kaynak sorununu nasıl çözdüysek bu bu sorunu de sizlerle birlikte el birliği yaparak çözeceğiz. Göstereceğiz. Bizim okullarımızın muhtaçlığını devletimiz karşılıyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı karşılıyor. Her türlü muhtaçlığımızı gideriyor. Kayıt yapmakla bağış ortasında hiçbir münasebet yok lakin isteyen velimiz, bağış yapabilir. Kayıt periyodundan sonra bağış yapabilir. Bunu engellemiyoruz lakin Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm vatandaşları çocuklarına rastgele bir ek fiyat ödemeden okullara kayıt yapabilecekler ve biz eğitim sistemimizde artık bu tip berbat örneklerle değil, muvaffakiyet öyküleriyle anılacağız. Ben inanıyorum ki sizlerle, siz kıymetli çalışma arkadaşlarımızla çok değerli muvaffakiyet öykülerine imza atacağız”

Başörtüsü, kılık kıyafetle ilgili pürüzler, katsayı üzere uygulamalarla vatandaşın eğitime erişiminin engellenmek istendiğine işaret eden Bakan Özer, bu uygulamalar sonucu öğrencilerin din öğretimi yapan ve mesleksel eğitim veren iki okul cinsinden uzaklaştığını, uzun vadede bu okul çeşitlerinin başarısızlığa mahkum edildiğini söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.