Bakan Özer, Tarihi Liman Han’ın açılışına katıldı

Posted by

İstanbul Ticaret Odası’na ilişkin (İTO) yaklaşık 3 yıldır devam eden Tarihi Liman Han’ın onarımı tamamlandı.  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarihi Liman Han’ın açılışına katıldı. Özer’e İTO Lideri Şekib Avdagiç, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da eşlik etti.  Özer burada yaptığı konuşmada Tarihi Liman Han’ının kıymetinden bahsetti. Konuşmanın akabinde Bakan Özer Tarihi Liman Han’ı gezdi.

“İSTANBUL’A YAPILAN YATIRIMLARDAN EN BÜYÜĞÜ”

Açılış öncesinde konuşan Bakan Özer,”Burası aslında bir padişahın şehzadelerine akar olarak tesis ettiği bir yer. Bu türlü bir yerin kültürün inşasıyla ilgili bir merkeze dönüşmesi sembolik olarak atılmış kıymetli bir adım. Çok farklı biçimde değerlendirilebilirdi. İstanbul Ticaret Odası bu kadar değerli bir yerde ticari pahası çok büyük olan Liman Han, 2006 yılından bu yana İstanbul Ticaret Odası’nın mülkiyetinde bulunuyor. Tarihi bina, İTO tarafından kültür-sanat ve akademik maksatlı kullanılacak bir yerde, o başka pahalandırılacak şeyleri tercih etmeyip kültürle eğitimle buluşturulan bir yere dönüştürülmesi sahiden İstanbul’a yapılan en büyük yatırımlardan, en büyük kazanımlardan bir tanesi. Onun için değerli liderim sizleri kutluyorum. Tüm çalışma arkadaşlarınızı kutluyorum. Buradan inşallah tüm gençlerimiz, bilim insanlarımız bilhassa İstanbul’la ilgili çalışma yapan bilim insanlarının hoş çalışmalarını ortaya koymalarına da vesile olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

Bakan Özer, mesleksel eğitimin değerine de vurgu yaparak “İstanbul Ticaret Odası bizim bilhassa mesleksel eğitimdeki en büyük paydaşımız. Bizim niyetimiz şu, İstanbul’da meslek eğitimi ayağa kaldırırsak Türkiye’de ayağa kaldırırız. İstanbul’da hoş uygulamalar eğitimini  yaygınlaştırabilirsek bu yaygınlaşan eğitim uygulamalarını Türkiye’nin tüm satırlarına çok kolay bir halde aktarabiliriz. İşte bu niyetle yaklaşık üç yıl evvel bir arada çıkmış olduğumuz mesleksel eğitimin güçlendirilmesi, işbirliği çerçevesinde çok değerli başarılara imza attık” diye konuştu. 

Liman Han 2006 yılından bu yana İstanbul Ticaret Odası’nın mülkiyetinde bulunuyor. Tarihi bina, İTO tarafından kültür-sanat ve akademik maksatlı kullanılacak.

KAYNAK: DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.