Bakan Soylu’dan bayram önlemi açıklaması

Posted by

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kurban Bayramı kontrolleriyle ilgili yaptığı açıklamada, “Dün prestijiyle başladığımız trafik kontrolleri 18 Temmuz’a kadar kesintisiz devam edecek. Emniyet ve jandarmanın sorumluluk bölgesinde günlük 9 bin 580 grup yahut tim, 17 bin 529 işçi olmak üzere toplam 114 bin 960 takım yahut tim, 210 bin 352 işçi misyon alacaktır” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakanlık bünyesinde bulunan Güvenlik ve Acil Durumlar Merkezi’nde (GAMER) ülke genelinde Kurban Bayramı’nda uygulanacak trafik tedbirleri ile ilgili basın mensuplarıyla bir ortaya gelerek bilgilendirmelerde bulundu.

Trafik güvenliğinin değerine değinen Bakan Soylu, “Hepinizin bildiği üzere pek çok güvenlik başlığında olduğu üzere trafik güvenliği ile ilgili de 15 Temmuz sonrası süreçte yeni ve stratejik bir periyoda başladık. Strateji evrakları, yeni yasal düzenlemeler, yeni kontrol ve görünürlük sistemleri ile trafik güvenliğine ait farkındalığı arttırmaya uğraş ettik. bu sürecin en değerli husus başlıklarından birisi de hiç elbet, bayram trafiği oldu” değerlendirmesinde bulundu.

“BİR DÜŞÜŞ VAR”

Uygulanan gerçek ataklarla trafikteki can kayıplarında önemli düşüş olduğunu aktaran Bakan Soylu, “Türkiye’de trafik kazalarında yaşanan can kayıplarda, nüfus ve araç artışına karşın bir düşüş var. Milyon nüfus başına trafik kazalarındaki can kaybını 2015’teki 9.6’dan 5.8-6 düzeylerine çekmeyi başardık. Benzeri bir azalışı, bayramlardaki trafik kazalarında da yaşadık. Son on yıldaki tüm bayramlarda, trafik kazalarında günlük ortalama, olay yeri can kaybı 15 olarak hesaplanırken, geçen yıl Kurban Bayramı’nda bu ortalama 10 olarak gerçekleşti” formunda konuştu.

“18 TEMMUZ’A KADAR KESİNTİSİZ DEVAM EDECEK”

Denetimlerin yaklaşık 2 hafta boyunca süreceğini söz eden Bakan Soylu, şu sözleri kullandı;

“Her bayram olduğu üzere, 81 vilayet valiliğimize genelge göndererek birtakım önlemleri devreye aldık. Dün prestijiyle başladığımız trafik kontrolleri 18 Temmuz’a kadar kesintisiz devam edecek. Emniyet ve jandarmanın sorumluluk bölgesinde günlük 9 bin 580 takım yahut tim, 17 bin 529 işçi olmak üzere toplam 114 bin 960 takım yahut tim, 210 bin 352 işçi vazife alacaktır. Ayrıyeten 30 polis başmüfettişi, 22 jandarma inceleme takımı de bu gruplarımızın aldığı önlemleri denetlemek üzere alanda olacaklardır.”

“HELİKOPTER VE DRON KONTROLLERİMİZ DE PLANLANMIŞTIR”

Denetimlerin havadan da destekleneceğini söyleyen Bakan Soylu, “Bunun yanı sıra helikopter ve dron kontrollerimiz de planlanmıştır. Emniyet ve jandarma helikopterleriyle toplam 284 saat, jandarma ve emniyet dronlarıyla 81 vilayette toplam 2 bin 355 saat, 12 vilayetimizde de İHA’lar ile en az 38 saat havadan kontrol planlanmıştır. 78 vilayetimizde emniyet ve jandarmaya ilişkin toplam 896 maket trafik aracı ve takım aracı, maket trafik aracı ve polis, tekrar uygun görülen yerlere yerleştirilmiştir” sözlerine yer verdi.

“HASSASİYETLE TAKİP EDİLECEKTİR”

Şehirlerarası otobüslerin denetimlerinin de sıkı bir halde süreceğini belirten Bakan Soylu, şunları söyledi;

*Şehirlerarası otobüslerin kontrolüne farklı bir değer veriyoruz. Tabir ettiğim üzere, araç içine binerek sivil kontrol yapanlar haricinde, terminallerde, güzergahlarda şehirlerarası otobüslerimizi, bilhassa sürücüleri araç dışına davet ederek kontroller yapılacaktır.

*Hem takometre denetimleri hem de sürücülerin dinlenme müddetleri hassasiyetle takip edilecektir. Emsal formda olağan binek araçlardaki kontrollerde de hem görünürlüğü hem de şoförlerimizin dinlenmelerini sağlamak üzere yüz yüze bağlantıya yük verilecektir. İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.