Beş partiden ortak davet: Tokatköy’de yıkımlar derhal durdurulmalı

Posted by

CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’nin Beykoz ilçe liderleri, AKP’li Beykoz Belediyesi’nin dün Tokatköy’de yurttaşların meskenini zorla yıktığı kentsel dönüşüm projesine dair bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada Tokatköy halkının kolluk kuvvetleri ile karşı karşıya getirildiği vurgulanarak, “Beykoz Belediyesi’nin Tokatköy’de uyguladığı kentsel dönüşüm projesinde, karşılıklı diyalog üzere bu üslup projelerde olmazsa olmaz konuları göz arkası ettiğini ve bunların yerine orantısız polis müdahalesi ve gözaltıları ile tabiri caizse taleplere kulak tıkamanın tercih edildiğini gözlemlemekteyiz” denildi.

Projedeki hak sahiplerine hak ettiği daireler toplumsal devlet anlayışı çerçevesinde bedelsiz bir biçimde teslim edilmesi gerektiğinin de altı çizilen açıklamada şu sözler yer aldı:

Proje için Tokatköylü’den talep edilen paraların bölge halkının ekonomik durumunun dikkate alınmadan hesaplandığını, istenilen sayıların buradaki yaşayan halkın ekonomik durumu göz önüne alındığında abes sayılar olduğunu tabir etmek isteriz. Bunların yanı sıra bu sebeplerden ötürü projeye imza atmayan Tokatköylü hemşehrilerimizin itirazları sonucunda yürütmeyi durdurma kararı çıkmış, her ne kadar bu karar iptal edilmiş olsa da bu iptal kararının sonuncu karar olmadığının bilinmesine rağmen bölgede vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğalgazları kesilmiş ve en son karar beklenmeden kimi yıkımlar gerçekleşmiştir.

BEŞ PARTİDEN BEŞ TALEP

Beş partinin açıklamasın şu beş talep sıralandı:

  1.  Karşılıklı bir sonuca varana kadar hali hazırda devam eden ve başlayacak olan yıkımlar derhal durdurulmalıdır.
  2. Elektrik, su ve doğalgazı kesilen binalara yine bu hizmetler verilmeye başlanmalıdır.
  3. Yıkılan binaların altyapı bacaları derhal kapatılarak etraf kirliliğinin ve mümkün sıhhat sorunlarının önüne geçilmelidir.
  4. Proje sonucunda gerçekleşecek olan yıkımlarda kiraya çıkacak olan vatandaşlara yapılacak olan kira yardımı enflasyon oranında yine güncellenmelidir.
  5. İletişim kanallarının yine açılabilmesi ve sağlıklı diyaloğun tesis edilmesi ismine tarafların bir ortaya gelmesi sağlanmalı, karşılıklı talepler yine dinlenmeli ve kelam konusu mağduriyetlerin giderilmesi ismine gerekli adımlar atılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.