Canan Kaftancıoğlu’nun ‘fiili başkanlık’ yapacağı CHP İstanbul Vilayet Başkanlığı için hangi isimler öne çıkıyor?

Posted by

Getty Images

Cumhuriyet Halk Partisi, 4 yıl 11 aylık mahpus cezasının nihaileşmesinin akabinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın parti üyeliğini düşürdüğü İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun “fiili” olarak başkanlık vazifesini sürdürmesi kararı aldı.

CHP, Kaftancıoğlu’nun üyeliğinin düşürülmesine karşı türel itiraz yollarını kullanmaya hazırlanırken, resmi süreçlerde imza yetkisini kullanacak olan vilayet lideri ataması da yapacak. CHP kulislerinde, bu misyon için Vilayet Başkanvekili Hale Özcömert Coşkun’un ismi ön plana çıktı.

CHP’de hukukçular, Kaftancıoğlu’nun üyeliğinin düşürülmesine yönelik itiraz için incelemeleri sürdürüyor. Bu bahiste Anayasa Mahkemesi’ne kişisel müracaat dahil her türlü seçeneğin gündemde olduğu belirtiliyor.

CHP’nin itirazının temel münasebeti olarak Türk Ceza Maddesi’nde Kaftancıoğlu’na yönelik siyasi yasağın münasebeti gösterilen “parti hukuksal kişiliğini temsil edemeyeceği” kararı gösteriliyor.

CHP’liler, Genel Lider, Parti Meclisi, Merkez İdare Heyeti’nin (MYK), yani parti genel merkez idaresinin hükmî kişilik niteliğinde olduğunu; vilayet liderinin hükmî kişi sıfatını taşımadığını savunuyor. Bu nedenle kimi CHP yöneticileri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın parti üyeliğini düşürmesine rağmen, yasal bir yaptırımı olmadığı gerekçesiyle bu misyonunu sürdürebileceğini ileri sürüyor.

Ancak birtakım hukukçu milletvekilleri de, Anayasa Mahkemesi (AYM) kararıyla İstanbul Milletvekili sıfatını tekrar kazanan Enis Berberoğlu kararını örnek gösteriyorlar. Berberoğlu’nun, AYM kararı öncesinde karar giydiğinde siyasi yasaklı hale geldiği ve parti üyeliğinin düşürüldüğüne işaret edilerek, lakin yine yargılama sonucunda milletvekilliğinin iade edilmesi ile yasak kararının kalktığı ve partisine dönebildiğine dikkat çekiliyor.

Getty Images Kaftancıoğlu 31 Mayıs’ta Silivri Cezaevi’ne gönderilmiş, süreçlerin akabinde kontrollü özgürlük kapsamında hür bırakılmıştı

“İŞİ BAHTA BIRAKAMAYIZ”

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Kaftancıoğlu ile ilgili tartışmalı yargı kararına rağmen “işi bahta bırakmayacağı”, bu çerçevede de önümüzdeki günlerde vilayet başkanlığı için atama yapılacağı belirtiliyor.

CHP tüzüğüne nazaran vilayet lideri ile vilayet idaresi başka ayrı seçildiği için, başkanlığın boş kalması halinde, vilayet idaresi vazifesine devam edebiliyor. Vilayet başkanlığında boşalma olması halinde, vilayet idare şurası kendi içerisinden oybirliğiyle yeni lider seçebildiği üzere, dışarıdan da öteki birinin atanmasına imkan sağlanıyor. Üçüncü seçenek olarak ise MYK’ da alınacak karar doğrultusunda Genel Başkan’ın, kongreye götürmek üzere lider atama yetkisi bulunuyor.

ÜÇ İSİM ÖNE ÇIKTI

CHP kaynakları, vilayet başkanlığına yasal mecburilik nedeniyle atama yapılacağını, seçim sürecine girildiği bir süreçte partide bir “kongre tartışması” yaşanmasının tercih edilmeyeceğini tabir ediyorlar.

CHP kulislerinden yansıyan bilgilere nazaran vilayet başkanlığı için, vilayet başkanvekili Hale Özcömert Coşkun‘un ismi ön plana çıktı. Kaftancıoğlu’nun, bayan ve yakın çalışma arkadaşı olması nedeniyle Coşkun’dan yana tercih koyabileceği tabir ediliyor. Kulislerde konuşulan başka isimler ise Üsküdar İlçe Lideri Suat Özçağdaş ile Fatih İlçe Lideri Soner Özimer.

Kulislerde, Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki seçimlerin kritik ehemmiyette olması nedeniyle, Kaftancıoğlu üzere alanda faal çalışacak, tecrübeli bir ismi de tercih edebileceği konuşuluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.