CHP’li Orhan Sümer: ‘Yoksulluk cinnete dönüşüyor’

Posted by

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Kurulu Üyesi Orhan Sümer, Adana’da son bir haftada cinayetlerin artığını tabir etti. Sümer, ekonomik kriz kaynaklı cinayetlerin daha da artış gösteceğini söyledi.

EKONOMİK KRİZ CİNNETE DÖNÜŞÜYOR

Sümer, “Ne yazık ki Saray İktidarı ekonomik nedenleri yalnızca sayılardan ibaret görüyor. Meğer bu durumun birde sosyolojik ve ruhsal durumu var. Geçinemeyen insanlarda daima olarak mutsuzluk ve depresyon baş gösteriyor. İnsanların tahammül sonları düşüyor. En ufak olayla istenmeyen sonuçlara yol açıyor. Borçlu-alacaklı, mesken sahibi-kiracı, esnaf-toptancı üzere hem toplumsal hem de ekonomik çarkların içerisinde kıymetli yer tutan kümeler artık işe şiddet yoluna götürüyor. Büsbütün ekonomik nedenlere dayalı bu durum ekonomik krizi cinnete dönüştürüyor” açıklamasında bulundu.

TOPLUMDAKİ ŞİDDET GİDEREK ARTIYOR

“Çocuğuna harçlık veremeyen, konutuna ekmek parası bırakamayan, akşam çocuklarının istediklerini alamadan dönen insanların bunu en yakınlarında olan eşi yahut çocuklarına şiddet olarak yansıttığını görüyoruz. Ekonomik nedenler vatandaşları o kadar zorluyor ki beşerler sosyalleşemiyorlar. Baskılardan ötürü üç-beş kişi bir ortaya gelip sıkıntılarını anlatmaya korkar duruma geldi” diyen Sümer, “Bu da toplumda ruhsal baskıya yol açarak insanları şiddete meyilli hale getiriyor. İşsizlik, gelecek, tasası, kiralar, faturalar, borçlar derken bir anda şiddet hadiselerinin patladığını görüyoruz” dedi.

ADANA’DA SON BİR HAFTA’DA İSİMLİ OLAYLARDA PATLAMA YAŞANIYOR

Orhan Sümer, “Türkiye genelinde yaşanan şiddet ve isimli olay olaylarına Adana penceresinden bakacak olursak aslında pilot bir vilayet seçmiş oluruz. Ekonomik kriz kaynaklı, işsizliğin, borçların, geçim kasvetinin giderek arttığı bir kentte isimli hadiselerde birebir oranda yükseliyor. Uyuşturucu kullanımı, darp, hırsızlık üzere olaylarda patlama yaşanıyor. Bununla birlikte ne yazık ki bilhassa son bir haftada cinayet hadiseleri da istenmeyecek düzeyde artmış durumda. Bu duruma müdahale edilmezse aslında sayılardan anlaşıldığı üzere ne yazık ki İsimli hadiseler giderek artacak” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.