Çin’in fabrika faaliyetlerinde şok daralma

Posted by

Çin’de artan Covid-19 hadiseleri ve karantina tedbirleri nedeniyle imalat göstergeleri temmuzda geriledi. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun yayımladığı bilgiler imalat göstergelerinin beklentilerin altında kaldığına işaret ediyor.

Çin’de imalat göstergeleri temmuzda beklenmedik bir formda daraldı ve Covid-19 salgını ekonomik toparlanmayı aksine çevirdi.

Bloomberg’in haberine nazaran, Çin Ulusal İstatistik Ofisi pazar yaptığı açıklamada resmi imalat satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) 49’a düştüğünü açıkladı. Endeks haziranda 50,2 seviyesinde kaydedilmişti. Bloomberg’in ekonomistler anketindeki medyan iddiaya nazaran beklenti endeksin 50,3 halinde kaydedileceği istikametindeydi.

Endeksteki 50’nin üzerindeki kıymetler bir evvelki aya nazaran genişlemeye işaret ederken altındaki bedeller daralma manasına geliyor.

İNŞAAT VE HİZMETTE DE BEKLENTİLER TUTMADI

İnşaat ve hizmet dallarındaki faaliyeti ölçen imalat dışı göstergeyse bir evvelki aya nazaran 54,7’den 53,8’e geriledi. Bu kıymet de 53,9’luk varsayımın altında kaldı.

Covid-19 salgınının gidişatı nedeniyle hükümetin karantina tedbirlerini evvel hafifletip daha sonra sıkılaştırmak zorunda kalması yüzünden Çin’in ekonomik toparlanması kırılgan bir niteliğe sahip.

Çin’in Vuhan kentinde çıkan birinci salgından bu yana ülkenin iktisadı ikinci çeyrekte en yavaş suratında büyüdü. Salgın, karantina tedbirleri ve gayrimenkul piyasasındaki kriz nedeniyle ekonomistler Çin’in tüm yıla yönelik büyümesinin yüzde 4 yahut altında olmasını bekliyor.

TÜRKİYE’DE DE HADİSELER ARTINCA ÜRETİM AKSADI

Türkiye’nin kıymetli sanayi kentlerinden Denizli’de de yakın vakitte artan Covid-19 hadiseleri endüstriciler ortasında paniğe neden olmuştu.

SÖZCÜ’nün 22 Temmuz tarihli haberine nazaran, artan olaylar nedeniyle üretimde aksamalar olduğunu belirten Denizli Sanayi Odası Lideri Müjdat Keçeci, “Özellikle bayramda yapılan ziyaretler, toplanan kalabalıklar corona hadiselerinin önemli oranda artmasına neden oldu. Bayram sonrasında fabrikalardaki hadise sayıları süratle arttı. Üretimin etkilenmemesi için pandemi başındaki tedbirlere geri döndük” sözlerini kullanmıştı.

Keçeci ağustos ve eylülde salgının büyüyebileceğine dair de şöyle uyarmıştı:

“Maske, ara, araçlarda tekli oturma tertibi yemekhanedeki uzaklık nizamı üzere önlemlerimizi süratlice yine uygulamaya geçirdik.Tüm üyelerimize de otoritelerden aldığımız bilgiler ışığından ağustos-eylül ayları üzere daha büyük salgının geleceği bilgisini de ilettik. Bizim üzere tüm sanayi dalının tedbir alması büyük ehemmiyet taşıyor.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.