Çocuklarda Covid-19un en önemli belirtileri

Çocuklarda Covid-19un en önemli belirtileri

Posted by
Anne sütünden bulaşıyor mu?

Paylaş

Anne sütünden bulaşıyor mu?

Covid-19 virüsü, enfekte bireylerin özellikle öksürmeleri ile ortama saçılan damlacıkların solunması ya da bu damlacıkların direkt göze teması ile bulaşabiliyor.

İHA’ya konuşan Medicana International İzmir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Çoban, şu ana kadar anneden vertikal yolla ya da anne sütü ile bebeğe bulaşma durumun aydınlatılması gereken konulardan biri olduğunu ifade ederek, “Şu ana kadar anne sütünden geçiş gösterilmemiş olup hatta koruyucu antikorlar anne sütünde saptanmıştır bu nedenle uygun hijyen ve temas koşulları sağlanarak covid-19 pozitif anneler bebeklerini emzirebilirler ya da sağılan anne sütü bebeğe verilebilir” dedi.

Bu belirtilere dikkat

Paylaş

Bu belirtilere dikkat

Covid-19 virüsü bulaşan çocuklarda erişkinler gibi; öksürük, ateş, kas ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı olabilmekle birlikte; iştahsızlık, burun akıntısı, karın ağrısı, çarpıntı, göğüs ağrısı, bulantı kusma, ürtiker benzeri cilt döküntüleri gibi nonspesifik şikayetlerin görülebildiğini belirten Çoban, tat ve koku kaybının daha geç çıkan bulgular olabileceğine vurgu yaptı.

Aileler için uyarıcı olması gereken belirtileri sıralayan Uzm. Dr. Ayşe Çoban, “Nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme veya zor nefes alıp verme, göğüs ağrısı göğüste sıkışma hissi çarpıntı, bilinç değişikliği uykuya eğilim (uyanamama veya uyanık kalamama), dudaklarda ve yüzde morarma, şiddetli karın ağrısı ve dolaşım bozukluğu şok bulguları bizim için acil uyarıcı şikayetler olmalıdır” diye konuştu.

Paylaş

Uzm. Dr. Ayşe Çoban, korona virüsünün çocuklarda farklı tablolar ile karşımıza çıktığını söyleyerek, hafiften ağıra göre oluşabilecek durumları sıraladı:

Sessiz enfeksiyon; herhangi bir klinik semptom ve bulgu olmadan ve göğüs görüntüleme sonuçları normalken, 2019-nCoV nazofaringeal sürüntünün pozitif olduğu vakalardır. Hafif enfeksiyon; ateş, yorgunluk, kas ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve hapşırma gibi akut üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri vardır. Fizik muayenede farenks tıkanıklığı ve oskültasyon anormallikleri görülmez. Bazı vakalarda ateş olmayabilir veya bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi sadece sindirim semptomları olabilir. Orta enfeksiyon; sık ateş ve öksürük (çoğunlukla kuru öksürük, ardından balgamlı öksürük); bazılarında hırıltı olabilir, hipoksi nefes darlığı hızlı nefes alıp verme yoktur. Şiddetli enfeksiyon; ateş ve öksürük gibi erken solunum semptomları ile ishal gibi gastrointestinal semptomlar eşlik edebilir. Hastalık genellikle yaklaşık bir haftada ilerleyerek solunum sıkıntısı ile ortaya çıkar. Kritik enfeksiyon; çocuklar hızla çoklu organ yetmezliğine, akut solunum sıkıntısı sendromuna veya solunum yetmezliğine ilerleyebilir ve ayrıca şok, ensefalopati, kalp ile ilgili sorunlar veya kalp yetmezliği, kanda pıhtılaşma sorunları ve akut böbrek yetmezliği olabilir. Organ disfonksiyonları hayatı tehdit edici olabilir.

İlgili Haber
Çocuklarda en sık görülen 9 kanser türü ve belirtileri nelerdir?
Çocuklarda en sık görülen 9 kanser türü ve belirtileri nelerdir?

çocuklarda corona çocuklarda corona belirtileri belirti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.