‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ünlü’den ‘kaset’ açıklaması

Posted by

İsmailağa cemaatine bağlı olan ve kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, hakkındaki kaset tezleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ünlü, “Şeyhlik ilan etmeyeceğim, kaseti çıkarmayan melundur” dedi.

Nakşibendi tarikatına bağlı ‘İsmailağa Cemaati’nin piri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun, 23 Haziran’daki vefatının akabinde tarikat mensupları ortasındaki polemik devam ediyor. ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yeğeni Saadettin Ustaosmanoğlu’nun kendisi hakkında ortaya attığı ‘kaset’ tezlerini Halk TV’den İsmail Saymaz’a anlattı.

‘PİSLİKLERİ BANA TEMİZLETİYORSUNUZ’

Saadettin Ustaosmanoğlu’nun kendisini gaye almasıyla ilgili konuşan Ünlü, “Bu, İsmailağa’yı zora sokuyor. İsmailağa sahiplenmediği halde açıklama yapılmadığı için İsmailağa ismine konuşuyormuş kabul ediliyor” dedi. “İsmailağa ismine konuşmuyor mu?” sorusunu yanıtlayan Ünü, “Konuşmuyor lakin İsmailağa tutuştu. Bana geliyorlar. Kardeşim, temsilciniz değilim. Hem hiçbir işte yokum, hem rey hakkım yok. Ondan sonra pislikleri bana temizletiyorsunuz. Ona reddiye, buna reddiye! Bedellerini ödemiş adamım. Daha yapamam. Mahmut Efendi’nin hayatına benzemez. ‘Yönetin’ diyorum. Ben kenardayım. Bu da ‘Şeyhliğini ilan et. Etmezsen kasetler var’ diyor” tabirlerini kullandı.

Saymaz’ın “Kasetler derken neyi kastediyor?” sorusuna karşılık veren Ünlü, “Accan (Iraklı Pir Seyyid Muhammed Accan el Hadid) çekmiş. Bundan 12-13 sene önce ben Accan ile güzelken… Kaset konusu belaltı değil. Ustaosmanoğlu diyor ki, ‘Accan’a biat etmişsin.’ Ne alakası var? Şu anda geliyor öteki tarikatlar, icazet yazıyorlar. Teberrüken diye yol var. Bende bir çuval var. Eski alimlerden… Ona biat etmedim. Adam Nakşi değil ki. Kadirilikten, Rıfailikten yazı yazmış. Sapık olduğunu bilince yırttım. Bunu söylüyor. İcazetin herhalde kaseti var. Bir de Mahmut Efendi’ye “Kabrim türbe olur mu?” demişim. Yahu, ben sakal-ı şerifi (Hazreti Muhammed’in bir sakalı) ağzıma koydurursam, efendimizden modül ile gömülsem… Azaptan kaygıma söylüyorum” diye konuştu.

Ünlü’nün Saymaz’a verdiği cevaplar şöyle:

Şeyhlik niyetiniz var mı?

Asla! Kendime nazaran cemaatim var, bunlar tarikat ehli değil ki. Açık, solcu, Alevi, her sınıftan dinleyenim var.

“Çık, açıkla” diyecek misiniz?

Kasetleri çıkarmayan melundur. Allah’ın laneti üzerine olsun. Hepsini çıkart bakalım. Pirlik derdim yok fakat güya varmış da kasetler engelliyor imajı veriyor. Ben 28 Şubat’ın cuntasından, FETÖ’den korkmamışım, bundan mı korkacağım?

Endonezya’daki Seyyid Nefel Kaf’ı tanır mısınız?

Tanıyorum. Mübarek zat. Medrese sahibi. Medreseleri gezdik. Adam beni birkaç sene önce ziyaret etti, sonra vefat etti.

Bu ülkeden bayanla dönmüşsünüz.

Ne alakası var? FETÖ’nün en güçlü devrinde havaalanından bayanla geliyorsun da, FETÖ nasıl çekmeyecek? Zati FETÖ beni o işlerden mahpusa attı. Benim üzere bir adam havaalanından bayanla nasıl gelir? Herkes görüyor. Kahire’de kabir ziyaretlerine gittik. Lübnan’a geçtik. Sohbetler, toplantılar, hepsi aşikâr.

“Lübnan’dan bayanla döndü” diyor.

İspat etmeyen melundur.

Ustaosmanoğlu, İsmailağa’dan mıdır, İBDA/C’den mi?

Onu kendisine sorsunlar. İsmailağa da beyan etsin. “Bizden değil” diyorsa desin. Ben şunu diyorum İsmailağa’ya: Bu adam kimdir? Kim ismine konuşuyor? İsmailağa, rabıtayı konuşurken, “Cübbeli geldi, kararı bir arada aldık” diye yayınlamayı biliyor. Bunun kendilerinden olmadığını benim mi, onların mı demesi lazım?

Sanki İsmailağa’dan dışlanıyorsunuz.

Dışlanayım. Benim için sorun yok. Onlar işi düşüyor. Geliyor, kapımı aşındırıyorlar. Kazan kaynıyor. Dünya kadar aday çıkmaya hazırlanıyor. Hasan Efendi’yi kabul etmeyen var. Hepsi benden yardım isteyecek. İstiyorlar da aslında. Fakat Sadettin bu türlü konuşurken, sen reaksiyon vermiyorsan, ben ne yapayım? İsmailağa niçin sessiz? Ben rolümün arttığını hissediyorum. Bana 20 sefer telefon ediyorlar. Mecburlar. Cemaatin yüzde 80-90’ını ben tanıtmışım. Halk bana bakar. Diyorum ki, bu iş düzgün gitgide destekleyeceğim. FETÖ, dinlerarası diyalog, İBDA işleri girerse yokum.

Ustaosmanoğlu, kendi ismine mı hareket ediyor?

Biraz derin yerlerin ismine hareket ediyor. Ancak İsmailağa’nın aleyhine oluyor. Bunun İsmailağa’dan görünmesi, aileden olması yıpratıyor. Adam Mahmut Efendi ile vefatından sonra ruhlar aleminde görüştüğünü söylüyor. Ben iç çekişmede yokum, olmayacağım. Hasan Efendi’den sonrasında bakarım.

Ne olmalı?

Herkesin ittifakla kabul edeceği, yaşı fazla, kıdemli bir zat seçilirse birliktelik yürür. İhtiraslı bireylere, aile içi, ondan ona olursa bütünlük devam etmez.

Aile içi derken, pirlik babadan oğula, kayınpederden damada olursa…

Olursa bizim topluluğumuz bu işe alışık değil.

Hasan Efendi, “Mahmut Efendi’nin oğluna bıraktım” derse?

Onu diyemez. Zira Mahmut Efendi, “Cemaat seçer” dedi. Benim pirlik tezim yok. Gözüm de yok. Hiçbir vakit ilan etmem, etmeyeceğim. Lakin Hasan Efendi’den sonra yaşlı mübarek zatlarla birlik devam eder. O da istişare yoluyla olur.

Babadan oğula, kayınpederden damada geçmesini tasvip etmiyorsunuz.

Tasvip etmiyorum.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.