Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “(Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar) Naziler de önce kitap yakarak başlamıştı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik küstah saldırılara tepki göstererek “”Naziler de önce kitap yakarak başlamıştı ardından ibadethanelere saldırırlar, ardından da insanları kamplara toplayıp yakarak sözde nihai amaçlarına ulaşma yoluna giderler. Yani bu işler hep böyle başlamıştır” dedi.

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Belçika’nın başkenti Brüksel’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarını sürdürüyor. Çavuşoğlu, Uluslararası Demokratlar Birliği tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Belçika’da yaşayan Türk toplumunun temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya gelen Çavuşoğlu, iftar öncesi yaptığı konuşmada, deprem felaketi sonrasında yardım için seferber olan Avrupalı Türklere teşekkür etti.

Depremlerde kaybedilen hayatların geri gelmeyeceğini ancak en azından yaraların sarılması için kararlı olduklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Vatandaşlarımızın ihtiyacı olan konutları bir yıl içinde yapıp teslim edeceğiz. 90 ülkeden 11 bin 320 arama-kurtarma ekibi geldi. Bu büyük destek sadece afetin büyüklüğünden değil ama bu aynı zamanda Türk milletine duyulan saygı sevgiden kaynaklanmaktadır. Milli gelirine göre en çok yardım yapan ülke Türkiye’dir. Az gelişmiş ülkelerden bile yardımlar gördük. En fakirinden en zenginine kadar yardım eden ülkelere teşekkür ederiz” diye konuştu.

“Covid-19 salgınında vatandaşlarımızın yanında olduk”

Uluslararası sistemin büyük bir dönüşüme geçtiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Covid-19 salgınından geçtik. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın yanında olduk. Hiçbir ülke cenazesini götüremezken biz cenazelerimizi ülkemize götürdük” dedi.

Artan krizlere karşı bazı ülkelerin kendi içine kapanıp rahat yaşamayı tercih ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Bu Batı’da özellikle Avrupa’da görülüyor, buna Avrupa kalesi de diyorlar, halbuki bugünkü krizlere baktığımızda buna ne çit ne de kale dayanamaz. Bu krizlere karşı içe kapanmak yerine çözüm üretme yoluna gidilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

“Naziler de kitap yakarak başlamıştı”

Avrupa’da yükselen ırkçılığa da dikkat çeken Çavuşoğlu, İsveç’te yaşanan Kur’an-ı Kerim yakma hadisesinin önemsenmesi gerektiğini vurgulayarak, bunun Nazilerin bir alameti olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, “Naziler de önce kitap yakarak başlamıştı ardından ibadethanelere saldırırlar, ardından da insanları kamplara toplayıp yakarak sözde nihai amaçlarına ulaşma yoluna giderler. Yani bu işler hep böyle başlamıştır” dedi.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına devlet olarak daima sahip çıktıklarını ve sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten Çavuşoğlu, “Vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Biz vatandaşlarımızı ırkçılık gibi olaylara akımlara yem etmeyiz. İnsanlığın önündeki en önemli tehlikelerden biri ırkçılıktır” dedi.

“Avrupalı Türklerin rolü önemli”

Avrupa’da yaşayan Türklerin önemli bir bölümünün Avrupa vatandaşı olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin bazı Avrupa ülkeleri yüzünden üyelik sürecinde engellemelere maruz kaldığını, Avrupa’da yaşayan Türklerin Türkiye’nin anlaşılmasına katkı yapmaları gerektiğini söyledi.

“Bu tarihi bir seçimdir”

Yaklaşan seçimler hakkında da konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Son altı seçimdir yurt dışındaki vatandaşlarımız oy verebiliyor ve ülkemizin yönetiminde söz sahibi oldular. Bu yıl temsilciliklerimiz dışında 25 yerde daha sandığı vatandaşımızın ayağına getireceğiz. Bu tarihi bir seçimdir. Türkiye asrının olabilmesi için çok daha güçlü olmalıyız. Çok çaba sarf ettik. Çok zahmet çektik bunun karşılığında kazanımlar da elde ettik. Şimdi soruyorum. Önümüzdeki seçimlerde bu kazanımları kaybetme riskini göz alabilir miyiz? Maceracı ve sağduyudan yoksun politikalarla ülkemizi savaşın eşiğine getirmeyi göze alabilir miyiz? Türkiye’nin şuandaki tarafsız politikasına herkes imreniyor. Bu kazanımları kaybedemeyiz” diye konuştu. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir