Düşük yapan bayana cinayetten 30 yıl mahpus cezası

Posted by

El Salvador’daki bir mahkeme, düşük yapan bir bayanı ağırlaştırılmış cinayetten 30 yıl mahpus cezasına çarptırdı. İsmi sadece “Esme” olan bayan, iki yıl evvel bir devlet hastanesinde tedavi gördüğü sırada tutuklandı,nihai karar geçen Pazartesi günü açıklandı.

Memleketler arası insan hakları avukatı ve Bayan Eşitliği Merkezi (Women’s Equality Center) yönetici yöneticisi Paula Avila-Guillen, “Esme’nin cezası, El Salvador’da obstetrik acil durumlardan muzdarip bayanların yasa dışı kriminalize edilmesinde kaydedilen ilerleme için yıkıcı bir geri adımdır” dedi.

Doğum ve doğum sonrası periyotta tüm bayan üreme yollarıyla ve doğan çocukların bakımı ile ilgilenen tıbbi uzmanlık alanına obstetrik deniliyor.

Avila-Guillen, ABD’nin 1973’te kürtajı aktif bir biçimde yasallaştıran yüksek mahkeme kararının mümkün bir formda bozulmasıyla karşı karşıya olduğu için, benzeri davaların dünya çapında daha yaygın hale geleceği konusunda uyardı.

El Salvador’da obstetrik acil durumlara maruz kaldıktan sonra kürtaj yaptırdıkları için 180’den fazla bayan cinayetten mahpusa atıldı.

Avila-Guillen, “Latin Amerika’da tekraren gördük ki, kürtaj kabahat sayıldığında, bayanlar yaşadıkları geniş kapsamlı obstetrik durumların rastgele birinin acil olup olmadığını kanıtlamak zorunda kalıyor. Bunu yapacak kaynaklara sahip olmadıklarında ya da basitçe inanılmadığında mahpusa atılıyorlar” dedi.

“DÜŞÜKLER SIHHAT SORUNU OLARAK ELE ALINMALI”

Kürtajın Hata Olmaktan Çıkarılması İçin Yurttaşların Kümesi (The Citizens’ Group for the Decriminalization of Abortion)Başkanı Morena Herrera ise cezayı “ağır bir darbe” olarak nitelendirdi ve düşüklerin cezai bir sıkıntıdan çok bir halk sıhhati sorunu olarak ele alınması davetinde bulundu.

Herrera, “Bu şartlar nedeniyle haksız yere suçlanan tüm bayanların özgürlüklerini tekrar kazanmaları ve hayatlarını tekrar kurma ve tekrar inşa etme fırsatına sahip olmaları için savaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan El Salvador, kürtajı büsbütün yasaklayan dünyanın en acımasız maddelerinden kimilerine sahip. Başka birçok Latin Amerika ülkesinden farklı olarak, El Salvador, tecavüz yahut ensest yoluyla gebe kalındığında yahut anne ya da çocuğun sıhhatinin risk altında olduğu durumlarda da kürtaja müsaade vermiyor.

İnsan hakları kümelerine nazaran El Salvador’da son yirmi yılda, obstetrik acil durumlara maruz kaldıktan sonra kürtaj yaptırdıkları için 180’den fazla bayan cinayetten mahpusa atıldı.

ABD’DE SIZDIRILAN GÖRÜŞ TASLAĞI

ABD’de Yüksek Mahkeme’den sızdırılan bir görüş taslağı ülkeyi karıştırdı. Mahkeme 50 yıldır bayanlara ülke genelinde kürtaj hakkı tanıyan kararı iptal etmeyi planlıyor.

Yüksek mahkemenin kürtaj aykırısı karar vermesi halinde, kürtaj serbestisi eyalet idarelerinin inisiyatifine bırakılacak.

Bu durumda cumhuriyetçilerin denetimindeki onlarca eyalette kürtajın yasaklanması bekleniyor. Sızıntının akabinde birçok eyalette protesto şovları düzenlendi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.