Emekli Tuğgeneral Eslen, Ege için uyardı: Denetimsiz gerginlik tehlikeli

Posted by

Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Türkiye ortasındaki tansiyon gündemdeki yerini koruyor.

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, medyada süren tartışmaları ve tesirlerini Cumhuriyet’e kıymetlendirdi.

Eslen, “Ege sıkıntısı ile ilgili siyasi gerginlik artarak devam etmektedir. Kelam konusu yaşanan tansiyon de siyasi bir harekettir ve bu nedenle politik bir hedefe yönelmesi gerekir. Bu durumda sorulması gereken soru şudur: Bu mevzu ile ilgili olarak giderek artan bu siyasi tansiyondan beklenen siyasi sonuç nedir? Televizyonlarda bu mevzuda yapılan programlarda ‘uzman’ diye sunulan bireyler, birçok vakit denetim dışı konuşmakta ve karşı tarafa önemli kozlar vermektedir. Rastgele ve denetimsiz gerginlik hesap dışı aksiyonlara dönüşebileceğinden tehlikedir” sözlerini kullandı.

NE OLMUŞTU? 

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini veto edeceğini açıkladığı bir devirde, mayıs ayında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ABD’ye gitti. ABD Kongresi’ne büyük coşkuyla karşılanan konuşmasında Miçotakis, Kıbrıs’taki bölünme için Türkiye’yi suçlarken Türkiye’ye F-16 satışlarının da durdurulmasını talep etti. ABD Lideri Joe Biden ise Miçotakis’e güçlü bir dayanak bildirisi verdi.

Bunun akabinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok” dedi. Erdoğan ayrıyeten, Efes-2022 Tatbikatının seçkin gözlemci gününde yaptığı konuşmada “Yunanistan’ı, gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, memleketler arası mutabakatlara uygun davranmaya davet ediyoruz. Latife yapmıyorum, önemli konuşuyorum” dedi. Erdoğan, “Türkiye, Ege’deki haklarından vazgeçmeyeceği üzere adaların silahlandırılması konusunda memleketler arası mutabakatların kendisine tanıdığı yetkileri gerektiğinde kullanmaktan da geri durmayacaktır” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.