Eski Japonya Başbakanı Abe’nin cenazesi Tokyo’ya getirildi

Posted by

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin seçim konuşması yapmak üzere bulunduğu Nara kentinde uğradığı silahlı hücum sonucu hayatını kaybetmesinin akabinde cenazesi ülkenin başşehri Tokyo’daki konutuna getirildi. Nara’daki hastaneden dün ayrılan cenaze aracı Abe’nin naaşını Shibuya semtindeki ikametine ulaştırdı. Abe için Salı günü yakınları ve ailesinin katılacağı bir cenaze merasimi düzenleneceği öğrenildi.

SORUŞTURMADAN YENİ DETAYLAR

Eski Japonya Başbakanı Abe’nin katil zanlısı hakkında yürütülen soruşturmada yeni ayrıntılara ulaşıldı. 41 yaşındaki saldırgan Tetsuya Yamagami’nin polisteki tabirinde, kullandığı silahı birbirine bantla yapıştırılmış 2 borudan yaptığını ve 6 borudan meydana gelen daha ölümcül bir versiyonunu da ürettiğini söylediği öğrenildi. Ayrıyeten “bomba yapmaya çalıştığını” itiraf eden zanlının, Abe’yi evvelki seçim konuşmalarında da öldürme niyetiyle takip ettiği lakin aksiyonu gerçekleştirecek fırsatı bulamadığı belirtildi. Zanlının beyanlarından yola çıkan polis grupları, Yamagami’nin “kasıtlı olarak mümkün olan en ölümcül ateşli silahı yapmaya çalıştığı” ihtimali üzerine ağırlaştı.

DÜNYAYI ŞOKE EDEN SUİKAST

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe geçtiğimiz cuma günü seçim konuşması yaptığı Nara kentinde silahlı hücuma uğrayarak hayatını kaybetmişti. Dünyayı şoke eden suikastın zanlısının annesinin iflasından sorumlu tuttuğu bir dini kümeye olan yakınlığı nedeniyle Abe’ye taarruz gerçekleştirdiğini söylediği ortaya çıkmıştı.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.