Ethereum (ETH) İşlemleri Durdu! Neler Yaşandı?

Geliştiriciler 11 Mayıs’ta Ethereum (ETH) işlemlerinin 25 dakika boyunca tam olarak onaylanamadığını bildirdi. Arıza boyunca kullanıcılar ‘değiştirilme’ riskiyle karşı karşıya kaldılar.

Ethereum işlemleri 25 dakika boyunca tamamlayamadı

11 Mayıs akşamı, Ethereum geliştiricileri bir sorun tespit ettiklerini ve temel nedenini araştırdıklarını duyurdular. Birkaç Ethereum geliştiricisi, Ethereum’un Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasını kullanan bir kolu olan Beacon Chain’in işlemleri duraklattığını ve konuyu araştırdıklarını bildirdi.

Olay yaklaşık 25 dakika sürdü. Daha sonra Ether katılımcısı terence.eth, sorunun artık çözüldüğünü söyledi. Bazı Ethereum çekirdek geliştiricileri, Twitter üzerinden ağın sonlandırılmadığını ve konuyu araştırdıklarını duyurdu. Geçmişte benzer bir sorun, Ethereum’u çalıştıran yazılım olan bir istemcide bir hataya neden olmuştu.

https://twitter.com/adietrichs/status/1656765348291440644

Sorun Beacon Chain üzerindeydi

Ethereum’un Beacon Chain’inde tanımlanamayan bir sorun, 11 Mayıs’ta yaklaşık yarım saat boyunca işlem kesinliğiyle (finality) ilgili bir soruna yol açtı. 11 Mayıs günü saat 23:15 civarında, bir dizi Ether çekirdek geliştiricisi, Beacon Chain’in işlemleri onaylama sorunları yaşadığını duyurdu. Yeni bloklar teklif edilebildi, ancak bilinmeyen bir sorun bunların nihai hale getirilmesini engelledi.

https://twitter.com/superphiz/status/1656761424222253064

Benzer bir sorun 15 Mart’ta meydana geldi. Düşük doğrulayıcı katılım oranları, 12 Nisan’da Ethereum’un “Shapella” yükseltmesinin Goerli testnet versiyonunda gecikmeye neden oldu.

Beacon Chain, Ethereum’un ilk olarak 2020’de kullanıma sunulan orijinal proof-of-work Blockchain’idir. 15 Eylül 2022’de Ethereum’un önceden var olan proof-of-work chain’i, Beacon Chain ile “birleşerek” ağın daha hızlı bir sisteme geçişini tamamlamıştır.

Ethereum blokları bir kez daha ‘sonlandırmaya’ başladı

25 dakika sonra Ethereum mainnet, blokları bir kez daha sonlandırmaya ve işlemeye başladı. Duyuru, Eth çekirdek geliştiricisi ve Prysmatic Labs kurucu ortağı Preston Van Loon’dan geldi.

Blockchain analitik sağlayıcısı Beaconchain’in verilerine göre, Eth 200.552 ila 200.554 dönemleri, tasdik sayısında keskin ve ani bir düşüşe tanık oldu. Bir çağ, doğrulayıcıların bloklar için öneride bulunduğu ve onayladığı 32 “slot” dönemidir. Bir dönem tipik olarak yaklaşık altı dakika 24 saniye sürer.

Sorunun nedeni belirsizliğini koruyor, ancak Eth geliştiricileri, sorunun tekrar oluşmasını önlemek için sorunun araştırıldığını söyledi.

“Hard fork’un önüne geçtik”

Olayın ardından, takma adlı Ether danışmanı Superphiz, kesintinin nedenini açıkladı. ‘Kesinlik kaybının’ bu kadar kısa sürmesinin ana nedenlerinden birinin “müşteri çeşitliliği” olduğunu belirtti. Ancak, hiçbir müşterinin %33’ten fazla kontrole sahip olmaması durumunda tamamen önlenebileceğine de işaret etti.

İstemci çeşitliliği, ağ doğrulayıcılarının kullanabileceği yazılım istemcilerinin sayısını ifade eder. İstemciler arasındaki daha fazla çeşitlilik, doğrulayıcılar için daha güvenli ve sağlam bir ağ anlamına gelir.

https://twitter.com/superphiz/status/1656780594326405121

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Ether, geçmişte başka kesintiler yaşadı: 2016’da bir DDOS saldırısı yaşadı ve Kasım 2020’de Infura ile ilgili kısmi kesintiler gördü. 2016 yılında DAO’ya yapılan bir saldırı da Ethereum’u büyük ölçüde etkiledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir