Fatih Altaylı’dan skandal kelamlar: Gülşen’le başörtülü kızlar ortasında hiçbir farkı yok

Posted by

Habertürk müellifi Fatih Altaylı, müzikçi Gülşen’in tartışılan sahne kıyafetleriyle gündeme gelmesi ve geri atmamasını, geçmişte siyasi baskılarla üniversitelere alınmayan, sokaklarda hak çabası vererek zulme uğrayan başörtülü insanların uğraşını bir tuttu:

“Baskılara karşı başörtüsünü çıkarmayan bayanla, Gülşen Çolakoğlu ortasında hiçbir fark yok. Baskıya karşı azimli direnişini ve zorla dayatılan uydurma bir muhafazakarlığa karşı baş eğmezliğini takdir ediyorum.”

GÜLŞEN’İ SAVUNMAK İSTERKEN BAŞÖRTÜ UĞRAŞINI ÖRNEK GÖSTERDİ

Daha evvelki yazılarında, Gülşen’in sahnede giydiği kıyafetler münasebetiyle eleştirilmesine karşı çıkan Altaylı, Gülşen Çolakoğlu’nun son sahnesinde LGBT bayrağı açıp “En günahsız yerlerimiz. Bırakın annelerimizin göğüsleri açık kalsın” demesi sonrası, kendisinin de tenkitlerin amacı olduğunu söyledi.

Kendisini bugün kaleme aldığı köşe yazısında savunan Altaylı, “Ben kimsenin giysisini savunmuyorum. Zira haddim değil. Benim söylediğim ‘Kimsenin giysisine, kuşamına karışma hakkımız yok.’ Yarın başıörtülü kızları, bayanları savunmak zorunda kalsak eşimize kızımıza türban giydirmemiz mi gerekecek? Ben yalnızca bayanların giysi kuşamına karışmaya hakkımız olmadığını, herkesin özgürce istediği üzere giyinebileceğini, hele hele sahnede ne giyeceğinin değişik bir bahis olduğun söylüyorum. Gülşen Çolakoğlu o kıyafetleri sokakta giymiyor. Kendisini dinlemek ve izlemek için gelenlerin olduğu konserlerde giyiyor. Gülşen’in sesini ya da kıyafetlerini beğenmeyen gitmez oraya. Tahlil bu kadar kolay. Ben bayanın vücudu üzerinden eleştirilmesini ve kalıplara sokulmak istenmesini eleştiriyorum. Gülşen Çolakoğlu’nu takdir etmemin nedeni ise çok farklı. Baskıya karşı azimli direnişini ve zorla dayatılan düzmece bir muhafazakarlığa karşı baş eğmezliğini takdir ediyorum. Baskılara karşı başörtüsünü çıkarmayan bayanla, Gülşen Çolakoğlu ortasında hiçbir fark yoktur” ifadelerini kullandı.

TEPKİ ÇEKEN YAZILAR

Daha evvelki yazılarıyla da daima algı peşinde koşan ve her seferinde yalanlanan Altaylı, başörtü ve Gülşen kıyaslamasıyla da reaksiyon çekti.

BİR SKANDAL AÇIKLAMA DA ÜSTÜN DÖKMEN’DEN

Prof. Dr. Üstün Dökmen, Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalında skandal bir açıklama yaptı. Dökmen, başörtülü bayanların psikolog, psikiyatr ve rehber öğretmen olmamaları gerektiğini savundu. Dökmen, başörtülü öğretmenlerin öbür branşlarda da öğretmenlik yapabilmelerine, “Milli Eğitim müsaade verdiği için” bir şey söylemek istemediğini, başörtülü hukukçular hakkında ise kendi alanı olmadığı için yorum yapmayacağını söz etti.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.