Fenerbahçe’de Jesus Neden Olmadı?

Kadro değil kuru kalabalık mı?

Fanerbahçe Teknik direktörü Jorge Jesus önemli bir teknik adam. Geçmişte Portekiz ve Brezilya liglerinde aldığı başarılar ve kullandığı sistemler bize şunu gösteriyor: Adamın bir tarzı var.

Geçmişte Benfica ve Flamengo gibi takımları yönetti ve başarılı oldu. En belirgin özelliği takımını çok kalabalık bir kadro ile oynatıyor. Benfica, Flamingo ve şimdi de Fenerbahçe takımının oyuncu sayısına bir bakın en az 30 oyunculuk bir ekip göreceksiniz. Yani teknik adam derin bir kadro ile oynuyor.

Fakat teknik adamın sisteminin önemli bir sorunu da var:

Jesus oyuncu kalitesi bakımından birbirine eş değer futbolculardan oluşan kadrolar kuruyor. Bu kadro da ortalama kalitedeki futbolculardan oluşuyor. Yani teorik olarak ortalama bir kadro ile ortalama bir takım inşa ediyor gibi.

Jesus hiç şampiyon olacak bir takım yaratmış gibi görünmüyor. Takımdaki bütün oyuncuları diğer bütün oyuncular yerine kullanabiliyorsunuz. Yap boz gibi bile değil. Örneğin stoper mevkisine kimi koyarsan koy fark etmiyor. Gustavo Henrique, Szalai, Serdar hangisi oynarsa oynasın oyunda hiçbir şey değişmiyor. 

Santrafor mevkisinde de durum aynı. Pedro, Valencia, King ya da Batshuayi arasındaki farklar ne? Hepsi birbiri ile aynı özellikteki oyuncular. Hiçbiri takımın esas oyuncusu değil, rol alması gerektiğini bildiğimiz oyuncular değil. Sorumluluk bu oyuncular arasında kimde? Maçta işler yolunda girmediğinde kim devreye gidip sorumluluk alacak?

Diğer takımlarda durum böyle değil. Bir takımdan ana aktör bir oyuncuyu çıkardığınızda oyun değişir. Beşiktaş’ta bu isimler Aboubakar, Redmond, Ghezzal, Cenk, Gedson gibi. Fenerbahçe de kimi çıkarıp yerine diğerini koysanız ne fark ediyor?

Fenerbahçe takımında Ferdi Kadıoğlu dışında oyun değiştirici ve diğer oyuncuların yapamadığını yapan hiçbir oyuncu yok. Jesus’un kurduğu takım bu.

Peki şimdi kendi kendinize şunu sormanızı istiyorum. Fenerbahçe’den Galatasaray’a şampiyon olmak için hangi oyuncuyu alırsınız? Mevki mevki ilerleyelim karşılaştırmaya.

Kaledeki Altay’ı Muslera’nın yerine alır mısınız? Hayır.

Stoperde Nelsson ve Abdülkerim’in yerine Fenerbahçe defanslarından kimseyi alır mısınız? Hayır.

Sol bek?  Sözünü bile etmeden geçiyorum.

Ferdi Kadıoğlu sağ-sol bek ya da açık her şekilde alırsınız. O bir atletik performans canavarı. Onu bir kenara koyuyorum.

Fenerbahçe de Galatasaray’ın orta sahasında oynayabilecek tek bir futbolcu sayabilir misiniz?

Santraforda Icardi, Zaniolo mu yoksa şu kuru kalabalık mı?

Fenerbahçe takımının sorunu ortada. Kötü kadro. Bu takımın oyun değiştirici oyuncusu yok. O kalitede oyuncusu da yok. Bu yüzden işler yolunda gitmediğinde senaryoyu değiştiremiyorlar. Bu yüzden kendilerinden daha kaliteli oyunculara sahip diğer büyük takımlara karşı kaybettiler.

İşte hikâyenin özü bu.

Web

Instagram

Facebook

Twitter

Linkedln

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamıyla yazarlarının özgün düşünceleridir ve Onedio’nun editöryal politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir