FETÖ’nün kurye ağı deşifre edildi

Posted by

Ankara Emniyet’i FETÖ’nün kuryesini tespit edip gözaltına aldı. Son TV’nin haberine göre Ankara Emniyet Müdürlüğü Terör ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri Ankara’dan FETÖ’ye finans sağlamak amacıyla İstanbul’a giden ve şüpheli uçuş kayıtları tespit edilen şüpheli takibe alındı. Ankara TEM birimlerince İstanbul polisine bilgi verilerek zanlı İstanbul’da da izlendi. Yapılan kapsamlı çalışmada, zanlının İstanbul’da başka bir kişi ile kılık değiştirerek ve kalabalık olan mekanlarda buluşarak örgütün Ankara il yapılanmasına ulaştırılmak üzere para alışverişinde bulunduğu tespit edildi. Ankara’ya geleceği bilgisine ulaşılan zanlı, Cumhuriyet Başsavcılığından alınan karar doğrultusunda otomobiliyle seyrederken durduruldu. Kendisinin iş adamı olduğunu söyleyen D. B.’nin aracında yapılan aramada, bagaj bölümün de saklanan dört ayrı zarfa yerleştirilmiş 40 bin dolar ele geçirildi.
Kendisinin komisyon karşılığında aracı olduğunu, FETÖ soruşturmaları kapsamın da soruşturma geçirmediğinden dolayı tercih edildiğini anlatan D.B., önceden tanıdığı FETÖ mensubu olan kişiden gelen talimatla Telegram
programını indirdiği Telegram üzerinden yurt dışı numarası ile mesaj atıldığı yer zaman belirtildiği, sadece para alışverişi sırasın da Telegram uygulamasını yüklediğini sonrasın da uygulamayı sildiğini ve para aldığı kişileri tanımadığını söyledi.
İfadesinde, parayı aldığı ve verdiği kişilerin değiştiğini belirten D.B. parayı verdiği yerlerin de değişiklik gösterdiğini, bazen pazarda bazen cami abdesthanesi ve kameraların bulunmadığı dikkat çekmeyecek yerlerde para alışverişinin gerçekleştiğini söyledi. Kurye taşıdığı bu paraların FETÖ’den aranması olan kişilerin kaldığı evlere ve tutuklu bulunan örgüt üyelerinin ailelerine götürüldüğünü de itiraf etti.

TURİST KAFİLESİYLE GÖNDERDİLER
Kuryenin ifadeleri doğrultusunda D.B.’nin parayı teslim ettiği kişinin bulunması için operasyon başlatıldı. İstanbul polisi ile yapılan işbirliğiyle havalimanından başlamak üzere güzergahtaki tüm mobese görüntüleri, bina güvenlik kamera görüntüleri ve D.B.’nin geçmiş olabileceği değerlendirilen yerlerde bulunan binlerce dakikalık kamera görüntüsü adım adım incelendi. D.B.’nin terör örgütü adına paraları temin ederek finans sağlayan ve dağıtımını yaptığı tespit edilen örgüt üyesiyle buluşma anı tespit edildi. Yüz tanıma sistemleri kullanılarak yapılan çalışma neticesinde parayı teslim eden kişinin 2018 yılından itibaren FETÖ’ye Üye olmak suçundan aranan İ.İ. olduğu belirlendi. Terör örgütünün güncel yapılanmasında ana finansör ve yönetici şahsın tespit edilebilmesi için gizlilikle yapılan operasyon sonrasında İ.İ. etkin pişmanlık yasasından faydalanmak istedi.
İtirafçı olan İ.İ, İstanbul’da esnaf olduğunu, işyerinde satış yapmak için önceden tanıdığı ve FETÖ üyesi olduğunu bildiği kişiden malzeme siparişi verdiği, malzemelerin kendisine gönderildiği ancak parasını yurtdışını göndermek yerine örgüt kuryelerinin kendisinden teslim aldığını anlattı.
Bu şekilde örgütün birçok kez para transferi yaptığını anlatan İ.İ., ayrıca yurt dışından gelen turist kafilesi ve Türkiye’de öğrenim görmek amacıyla gelen öğrenci gruplarıyla da yurt dışı örgütü tarafından kendisine gönderilen zarf içerisindeki paraları farklı illerden gelen örgüt kuryelerine teslim ettiğini anlatı.

FETÖ’NÜN NACİ’Sİ YAKALANDI
Elde edilen teknik-dijtial deliller ve ifadeler sonrasında polis soruşturmayı genişletti. Üst üste gelen operasyon ve yakalanan paranın dağıtımında çıkan aksaklık nedeniyle halen güncel faaliyet gösteren örgüt mensuplarının tedirgin olduğu ve paranın Ankara’ya getirilmesi ve dağıtımından sorumlu Naci kod adı verilen şüphelinin yurtdışına kaçacağı belirlendi. Ankara ve Kocaeli Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yapmış olduğu koordineli çalışma sonucunda Naci kod adlı Fatih Erdoğan, yurtdışına kaçacağı malzemeler ile birlikte yakalandı. 2016 yılından itibaren firar olan zanlıyla birlikte 4 bin Euro para ve sahte kimlik ele geçirildi. Ayrıca zanlının kaçmasına aracılık ettiği değerlendirilen Meteroloji Genel Müdürlüğünden ihraç U.T ve eşi N.T’de gözaltına alındı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.