Financial Times: Türkiye, NATO’nun müzakere teklifini reddetti

Posted by

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde NATO’ya katılmaya karar veren İsveç ve Finlandiya, Türkiye ile yaşadığı krizi bir türlü aşamazken, İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Financial Times, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç ile üçlü müzakerelere katılma davetini reddettiğini yazdı. 

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakiyle ilgili itirazları sürerken, İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Financial Times dikkat alımlı bir sav ortaya attı.

Financial Times, Türkiye’nin NATO’nun, Ankara’nın İskandinav ülkelerinin batı askeri ittifakına katılma müracaatlarına muhalefetine bir tahlil bulmayı amaçlayan Finlandiya ve İsveç ile üçlü müzakerelere katılma davetini reddettiğini yazdı.

Financial Times, haberi, görüşmelerde etkin rol alan üç bireye dayandırdı. Habere nazaran, Ankara idaresi, Helsinki ve Stockholm’den arabuluculuk görüşmelerini kabul etmeden evvel terörle ilgili telaşlarını gidermek için somut teklifler talep etti.

NATO YETKİLİSİ ARABULUCULUĞUNDA GÖRÜŞMELER

FT’ye konuşan kaynaklardan biri, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan yetkililer ortasında bugün yapılması planlanan görüşmelerin gerçekleşemediğini söyledi. İsmi açıklanmayan kişi, görüşmelerin NATO yetkilisi arabuluculuğunda gerçekleşmesinin planlandığını da söyledi.

NATO yetkililerinin aracılık edeceği üçlü bir toplantı için ‘Nihai hedefti’ açıklamasında bulunan ittifaktan üst seviye bir yetkili, “Ancak şimdi o noktada değiliz” dedi. Gazeteye konuşan NATO yetkilisi, Türkiye’nin görüşmelere katılma konusundaki isteksizliğine dikkat çekerken bunun nedeni olarak Ankara’nın taleplerine cevap alamamasını gösterdi.

ERDOĞAN: TAVRIMIZ DEĞİŞMEYECEK

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan da bugün yaptığı açıklamada NATO krizine değinerek, “İsveç ve Finlandiya net, somut ve kararlı adımlar gösterene kadar NATO konusundaki tavrımızı katiyetle değiştirmeyeceğiz” dedi.

NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg, bu hafta üçlü görüşmelerin başarısız olup olmadığı sorulduğunda, “Farklı formatlarda toplantıların olduğu bir sürecimiz var” yanıtını verdi.

Genelkurmay Başkanı’nın Türkiye’nin ulusal güvenlik danışmanıyla görüşmesini ve kendisi ile Erdoğan ortasındaki görüşmeyi işaret etti. Fakat üçlü görüşme ile ilgili bir örnek vermedi.

STOLTENBERG SONUNDA İTİRAF ETTİ

Stoltenberg Çarşamba günü Türkiye’nin “meşru endişelerini” çözmek için çalıştıklarını söylemiş, İskandinav ülkelerinin müracaat süreci hakkında bir ay öncesine nazaran daha az optimist olduğunu itiraf etmişti.

Finlandiya ve İsveç ise terörle çaba maddelerini sıkılaştırdıklarını ve Ankara’nın itirazlarını aşmak için NATO üyesi olduklarında Türkiye’ye silah satış şartlarını kolaylaştırabileceklerini de söyledi.

TÜRKİYE’DEN KARŞILIK GELMEDİ

Türkiye’nin dışişleri bakanlığı ve NATO sözcüleri, Ankara’nın üçlü müzakereleri reddetmesiyle ilgili yorum taleplerine karşılık vermedi.

Üst seviye yetkili, “Henüz paniklemedik ve ümitsizliğe kapılmadık” diyerek, Türkiye’nin ittifaka katılan iki ülkeye itirazlarını bırakmasını sağlayacak müzakere edilmiş bir muahedenin “hâlâ diplomatik seçenekler alanında” olduğunu da kelamlarına ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.