Global piyasalar karışık seyrediyor

Posted by

Dün ABD Lideri Joe Biden ile ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell enflasyon konusunu konuşmak üzere bir ortaya gelirken, Biden, yaptığı açıklamada, enflasyonla uğraş planının Fed’in bağımsızlığına hürmet duymakla başladığını belirtti.

Fed’in misyonunun enflasyonu düşürmek olduğuna dikkati çeken Biden, kendisinin ise Fed’e misyonunu yapabilmesi için gerekli imkanları sağlamakla sorumlu olduğunu söz etti.

Öte yandan, Biden ABD basınına yazdığı bir makalede Ukrayna’ya gelişmiş roket ve mühimmat yardımı yapacağını açıklarken, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle atılan adımlar varlık fiyatları üzerinde tesirli olmayı sürdürüyor.

Avrupa Birliği (AB) Rusya’ya uyguladığı yaptırımları genişleterek Rusya’dan petrol ithalatının bir kısmına daha yasak getirirken, Rusya da kararın akabinde Hollanda’nın ruble ile ödeme yapmayı reddetmesini münasebet göstererek ülkeye doğalgaz sevkiyatını durdurdu.

ABD basınında çıkan bir başka habere nazaran Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nde (OPEC), Rusya’nın muahededen doğan yükümlülüklerinin askıya alınmasının tartışıldığı sav edilirken, bu durumun gerçekleşmesinin Suudi Arabistan’ın Rusya’nın yükümlülüklerinin üstlenmesiyle mümkün olabileceği aktarıldı. OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin güç ve petrol bakanları, yarın bir ortaya gelecek. Toplantıda, OPEC+ kümesinin temmuz ayına ait üretim siyaseti pahalandırılacak. OPEC+ kümesi, haziranda günlük yaklaşık 432 bin varil üretim artışı kararı almıştı.

AB’nin Rusya’ya karşı aldığı yaptırım kararı sonrası dün 120 doları aşan Brent petrolün varil fiyatı, OPEC’e yönelik haber akışıyla birlikte gerileyerek günü yüzde 0,8 azalışla 115,9 dolardan tamamlarken, yeni güne de düşüşle başladı.

Analistler, kelam konusu gelişmelerin enflasyon telaşını daha da güçlendirmesi sebebiyle global piyasalarda risk iştahının düşük seyrettiğini belirterek, bugün gözlerin dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve Fed’in Bej Kitap raporuna çevrildiğini aktardı.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,63, Nasdaq endeksi yüzde 0,41 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,67 bedel kaybetti. ABD’de endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise alıcılı seyirle başladı.

Avrupa’da enflasyonun rekor kırmaya devam etmesinin akabinde para siyaseti yetkililerinin şahin açıklamaları devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde’ın temmuz ve eylül toplantılarında 25 baz puanlık faiz artışına işaret etmesine rağmen 50 baz puanlık artışa muhtaçlık duyulabileceğine ait görüşler yükselmeye devam ediyor.

ECB üyesi Klass Knot mayıs ve haziran aylarındaki makroekonomik bilgilerin 50 baz puanlık faiz artışı konusunda belirleyici olabileceğini kaydederken, Peter Kazimir ise ana senaryosunun temmuz ayında 25 baz puan faiz artışı olduğunu fakat 50 baz puanlık artışı için de tartışmaya açık olduğunu lisana getirdi.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,10 paha kazanırken, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,29, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,43 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,22 kıymet kaybetti. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise alıcılı başladı.

ABD hisse piyasalarında dünkü satıcılı seyrin akabinde yeni günde Asya borsalarında da risk iştahı düşük seyrederken, bölgede açıklanan makroekonomik datalar de kelam konusu seyirde tesirli oluyor.

Çin’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında olay sayaları gerilemeye devam etse de, ülkede ağır test çalışmaları varlığını sürdürüyor.

Bölgede açıklanan datalara nazaran ise Japonya’da sermaye harcamaları yüzde 3 artışla beklentilerin gerisinde kalırken, imalat sanayi PMI 53,3 düzeyine çıktı.

Çin’de ise imalat sanayi PMI 48,1’e yükselmesine rağmen hem beklentilerin altında kaldı hem de sanayi üretiminde daralmanın devam ettiğine işaret etti.

Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,8 kıymet kaybederken, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5 yükseldi.

Yurt içinde, dün yükseliş eğilimini sürdüren BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,79 artışla 2.547,09 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise dün yüzde 0,1 artışla 16,4034’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 16,3920 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde ve dünya genelinde imalat sanayi PMI ile Avro Bölgesi’nde işsizlik verisi ve ABD’de Bej Kitap raporunun takip edileceğini söz ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.550 ve tarihi doruğu olan 2.562 düzeyinin direnç, 2.500 puanın dayanak olarak öne çıktığını söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

10.00 Türkiye, mayıs ayı imalat sanayi PMI

10.55 Almanya, mayıs ayı imalat sanayi PMI

11.00 Avro bölgesi, mayıs ayı imalat sanayi PMI

11.30 İngiltere, mayıs ayı imalat sanayi PMI

12.00 Avro Bölgesi, nisan ayı işsizlik oranı

16.45 ABD, mayıs ayı imalat sanayi PMI

17.00 ABD, mayıs ayı ISM imalat sanayi PMI

21.00 ABD, Fed’in Bej Kitap raporu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.