İngiltere, göçmenlere GPS takmaya hazırlanıyor

Posted by

İngiltere İçişleri Bakanlığı, 1 yıl sürecek pilot uygulama kapsamında kimi göçmenlere GPS (Küresel Konumlama Sistemi) takip aygıtı takmaya hazırlanıyor.

AA’nın haberine nazaran, İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, elektronik izleme denemesiyle, göçmenlerle tertipli temasın sürdürüleceği ve göçmenlik merkezlerinde kefaletle hür bırakılanların kaçının kaçtığına dair bilgi toplanacağı bildirildi.

GPS aygıtı takılan göçmenler, sokağa çıkma yasağına tabi tutulabilecek, makul yerlerden menedilebilecek ve buna uymadıkları takdirde göçmenlerin gözaltına alınmaları yahut kovuşturulmaları kelam konusu olabilecek.

Pilot uygulamadan kaç kişinin etkileneceği şimdi belirli değil.

BORIS JONHSON’DAN SAVUNMA

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da kelam konusu programı savunarak, ülkeye giren göçmenlerin sistemden kaybolmamasının değerli olduğu açıklamasında bulundu.

Johnson, İngiltere’nin “çok misafirperver bir ülke” olduğunu öne sürerek, “Bununla gurur duyuyorum ancak beşerler buraya yasa dışı yollardan geldiklerinde, kanunları çiğnediklerinde bu ayrımı yapmamız kıymetli. Ruanda siyasetimizle yaptığımız şey bu” sözünü kullandı.

‘HÜKÜMET, BU İNSANLARA HATALI MUAMELESİ YAPIYOR’

Mülteci Kurulu (Refugee Council) Lideri Enver Solomon ise mevzuya ait BBC’ye yaptığı açıklamada, İngiliz hükümetinin, savaş, kan ve zulümden kaçan insanlara hatalı muamelesi yapmasının “dehşet verici” olduğunu söyledi.

Solomon, “Bu acımasız ve cezalandırıcı yaklaşım, sırf çok savunmasız insanlara merhamet göstermemekle kalmaz, birebir vakitte, İngiltere’de umutsuzca güvenlik arayanları caydırmada da bu yaklaşımın hiçbir tesiri olmaz” dedi.

Mülteci ve sığınmacılara yönelik dayanışma çalışmaları yürüten Care4Calais isimli yardım örgütünün kurucusu Clare Moseley de şunları kaydetti:

“Bence bu çok yakışıksız bir uygulama. Mülteciler genel olarak kaçmazlar. Kaçtıklarını gösteren hiçbir bilgi yok, asla yapmadılar. Sığınma talebinde bulunmak için buradalar, öyleyse neden yapsınlar? Hatalı değiller, mağdurlar. Hükümetin mültecileri hatalı sayması, temelde kurbanları suçlamaktan öbür bir şey değil.” (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.