İtalyanlar çok kızacak: Yunanlar, ‘pizzayı biz bulduk’ dedi

Posted by

Baklava, yoğurt, kahve, cacık hatta döner…. Yunanlılar Türklere ilişkin yemekleri sahiplenmeleriyle tanınırken, bu defa İtalyanların sembolü haline gelen pizzaya göz dikti. Yunanistan basını, pizzanın birinci kere Antik Yunan’da bulunduğunu, Romalıların onlardan esinlenerek pizzayı geliştirdiğini yazdı…

İtalya denince akla birinci gelen şey kuşkusuz pizza… Taş fırından çıkan çıtır hamuru, uzayan peyniri ve çeşit çeşit gereçleriyle pizza, İtalyanların gurur kaynağı olsa da, her yemeği kendine mal eden Yunanistan, bu defa pizzayı da onların bulduğunu öne sürdü.

Daha evvel baklava, yoğurt, Türk kahvesi hatta döneri bile Yunan yapan Yunanistan, bu defa gözünü pizzaya dikti. Yunan basını, peynir ve sebzelerle kaplı hamur fikrinin birinci sefer antik Yunanistan’da ortaya çıktığını yazdı. Ülkede yeni bir tartışma başladı.

Yunan basını, Yunanlıların, Yunancada “düz” yahut πλακούς (plakous) olarak isimlendirilen, çamur fırınında pişirilen ve üzerine zeytinyağı, otlar, soğan, peynir ve sarımsak eklenmiş yassı bir ekmek yediklerine dair tarihî deliller olduğunu yazdı.

‘ROMALILAR YUNANLARDAN ETKİLENDİ’

Buna nazaran, birçok Yunan gelenek ve alışkanlığını benimseyen Romalılar, doğal olarak kendi seçtikleri gereçlerle kaplı plakous pişirme fikrini geliştirdiler. Bunun sonucunda ise Napoli’den doğan pizza meydana geldi. İtalyanlara nazaran, pizza birinci olarak Napoli’de fakirlerin yiyeceği olarak ortaya çıktı.

Yepyeni gereçler yalnızca un, su ve üstüne biraz domates salçasıydı. Daha fazla materyal bulan olursa bunu da üzerine eklerlerdi.

İtalya’nın ulusal sembolü haline gelen pizzanın birinci olarak Napolili bir fırıncı olan Raffaele Esposito tarafından hayata geçirildiği söylenir. Hem peynir hem de domates sosu içeren birinci pizzayı yapan kişi olduğuna inanılır.

Fakat İtalyan tarihçiler, Esposito’nun vaktinden evvel de pizza gibisi eserlerin sokaklarda satıldığını ve ekseriyetle fakir kesim tarafından tercih edildiğini açıkladı.

PİZZANIN ÇIKIŞ ÖYKÜSÜ

Efsaneye nazaran Esposito, 1889’da Napoli ziyareti sırasında İtalyan Hükümdarı I. Umberto ve Kraliçe Margherita için büyük bir pizza yapmak üzere davet edilmişti. Taze domates, mozzarella peyniri ve fesleğen içeren bu pizza bugün, Margherita pizzası olarak biliniyor.

İtalya’ya seyahat edenlerin katiyen belirttiği üzere, İtalyanlar Margherita’nın kırmızı, yeşil ve beyaz renklerinin ulusun bayrağına yansıdığını da vurguluyor.

Pizza, daha sonra 19’uncu yüzyılda İtalyan göçmenler tarafından Fransa, İngiltere ve ABD’ye taşındı. Sokak yemeği olarak pizza birinci olarak ABD’nin New York kentinde tanınan oldu ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’ya ve dünyanın geri kalanına ihraç edildi.

Dünyanın birinci pizzacısı olan G. Lombardi’s, 1905 yılında Gennaro Lombardi tarafından New York’ta 53 1/3 Spring Street’te açıldı. Şaşırtan bir biçimde, bugün hala açık ve restoran yerinin değişmesine karşın yepyeni fırınını kullanıyor.

Lakin Yunanistan, tüm bu tarihi geçmişe karşın, yiyeceğin birinci kere Antik Yunan’da bulunduğu konusunda ısrarlı… Daha sonra bunun için rastgele bir adım atılır ve patent için harekete geçerler mi bilinmez, lakin ülkede yeni bir sahipleniş başlaması muhtemel…

İtalya tarafından ise şimdi savlara karşılık gelmedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.