Karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti

Posted by

Kısa bir müddet evvel kalp ameliyatı geçiren ve dün sabah meskeninde düştükten sonra hastaneye kaldırılan Latif Demirci, sabah 06.00’da hayatını kaybetti.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Direktörü Ahmet Hakan Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok üzgün olduğunu belirterek, “Acı bir kayıp, yeri doldurulamayacak bir çizer.” dedi.

Latif Demirci ile uzun müddettir tanıştıklarını, çabucak her gün görüştüklerini aktaran Coşkun, “Türkiye’de gazete karikatüristliğinde eşi gibisi olmayan bir isimdi. Hayatın her alanından çizgilerle, ince esprilerle çok kıymetli bir yeri vardı. Çok kıymetliydi gazetemiz açısından.” formunda konuştu.

“Kıymetli bir karikatüristi kaybetmiş olduk”

Oyuncu, karikatürist ve üretimci Hasan Kaçan ise çok üzgün olduğunu belirterek, “Latif Demirci 35 yıllık arkadaşımdı. Ülkemizin sayılı kalemlerindendir, çizgi dünyasının büyük bir ismidir. Hakikaten değerli bir karikatüristi kaybetmiş olduk. Yeri cennet olsun.” dedi.

Demirci’nin, ismi üzere Latif bir sanatçı olduğunu, tenkitlerini ve karşı çıktığı fikirleri dahi çok derece latif bir üslupla kağıda aktardığını tabir eden Kaçan, şunları kaydetti:

“Yani beşerler ismiyle müsemmadır derler, o denli bir çizerdi. Çok fazla hatıramız var. Çizerlerin değeri çok fazla bilinmiyor, ne kadar değerli olsalar da sanat dünyasının üvey çocuğu gibiler. En hoş, en tatlı, yüreklere su serpen beğenilen şeyleri tekrar çizerler üretebilirler. Latif Demirci, yeri dolduramayacak kadar büyük bir ustaydı. Behiç Ak ile birlikte yapmış oldukları ‘Muhlis Bey’, bir periyoda damgasını vurmuş çok mükemmel bir karakterdi. Hoş işler üretti kendine has harikulade bir üslubu vardı.”

“Halen hafızalarda olan unutulmaz tiplemelere imza attı”

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Çizdiği karikatürlere sayfaları sığdıran, hala hafızalarda olan unutulmaz tiplemelere imza atan Karikatürist Latif Demirci’nin vefatını teessürle öğrendim. Merhuma ulu Allah’tan rahmet; kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Yeri cennet olsun.” tabirlerine yer verdi.

Mizah müellifi Vedat Özdemiroğlu da paylaşımında “Kapkara bir haber, karikatürün büyük ustası, mizahımızın tepe isimlerinden, sevgili ağabeyim Latif Demirci, ortamızdan ayrıldı. İnce zekası, sağlam bileği, sıcacık tebessümüyle sonsuza kadar efsane olarak kalacak usta. İsmi üzere hatıratı da Latif olacak. Başın sağ olsun, Türkiye.” dedi.

Karikatürist Behiç Ak ise vefat haberini “Çok üzücü bir haber. Karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti!” diyerek duyurdu.

Karikatürist Alpay Fazilet de “Latif Demirci’yi kaybetmişiz. Büyük bir ustaydı, dünyanın en değerli mizah insanlarından biriydi. Çok üzgünüm.” değerlendirmesinde bulundu.

Siyasetçiler, basından dostları, arkadaşları ve sevenleri de Demirci’nin karikatürleriyle birlikte başsağlığı dileklerini toplumsal medya hesaplarından paylaştı.

Öz geçmişi

“Gırgır” ve “Fırt” mecmualarına yaptığı çizimlerle meslek hayatına adım atan Latif Demirci, “Muhlis Bey”, “Mithat ve Mirsat”, “Canavar Koyun Orhan”, “Arap Kadri”, “Press Bey” ve “Tarzan” üzere karakterlerin çizerliğini yaptı.

Kurduğu “Hıbır” ve devamı olan “HBR Maymun” mizah mecmualarının kapanmasından sonra gazete ve mecmualar için çizmeye başlayan Demirci, 1990’lı yıllarda yurt içi ve yurt dışında karikatür stantları açtı.

Kitap kapağı, poster ve çizgi sinema üzere çalışmalarda da yer alan çizer, Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Kelam üzere yayınların takımlarında yer aldı ve uzun müddet Hürriyet Gazetesi’nde çalıştı.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.