Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği 3 yasa tasarısına karşı aksiyon kararı aldı

Posted by

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) basın mensupları, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) öncülüğünde, KKTC hükümeti tarafından gündeme alınan 3 maddede yapılması planlanan değişikliklere karşı hareket kararı aldı. Yasal değişikliklerin meclisten geçmesi halinde hem medya hem de toplumsal medyada birçok yorum ve tenkidin hata kapsamına alınacağını duyuran basın mensupları, “Temel hak ve özgürlüklerimizi kısıtlayıcı yasa tasarılarına karşı çabamızı yükseltiyoruz. Özgürlüklerimizi korumak için kenetleniyor ve daima birlikte ayağa kalkıyoruz” diyerek hareket planını açıkladı.

KTGB’nin aksiyon duyurusunda şu tabirler yer aldı:

 

Düşüncemize kelepçe, sesimize hücre, tabirimize kilit istiyorlar.

İzin vermeyeceğiz.

“Dokunma” diyeceğiz! 

Sütunlardan, sayfalardan, stüdyolardan, matbaalarımızdan sokaklara ineceğiz.

“Söz büyüğün” derler ya!

Özgürlük senden büyük, DOKUNMA!

Gazeteciliğe, fikir özgürlüğüne, yargı bağımsızlığına DOKUNMA!

İfade özgürlüğüne darbe niteliğindeki maddelerde yapılacak değişiklikleri toptan reddediyoruz.

Seslerimizi, yüreklerimizi, çabamızı çoğaltıyoruz.

Hükümetin Meclis komitesi gündemine getirdiği Ceza (Değişiklik), Müsfidane Yayınlar (Değişiklik) ve Özel Hayat ve Hayatın Zımnî Alanının Korunması (Değişiklik) Yasa tasarılarını reddediyoruz.

Yürürlükteki maddelerde özgürlüğümüzü kısıtlayan unsurların kaldırılmasını talep ederken bunlara yenilerinin eklenmesine müsaade vermeyeceğiz.

Mücadelemizi bu akşamdan itibaren faal halde başlatıyoruz. Kalemimizle, sözcüklerimizle, canlı yayınlarımızla ve etkin aksiyon planlarımızla bizler sokakta olmaya ve yalnızca bizler için değil tüm toplumun tabir özgürlüğü için çaba etmeye devam edeceğiz.

Tüm gazetecileri, tüm aydınları, demokrasi, insan hakları ve çağdaş bedellere kıymet veren tüm toplum bölümlerini uğraşımıza katılmaya çağırıyoruz.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.