Lübnan’da hükümeti kurma misyonu mevcut Başbakan Mikati’de

Posted by

Lübnan’da 15 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin akabinde Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, parlamentonun vazife müddetinin dolmasına aylar kala, yeni hükümeti kurma misyonunu mevcut Başbakan Necib Mikati’ye verdi.

66 yaşındaki Mikati, meclis istişareleri sırasında 128 milletvekilinin 54’ünün dayanağını alarak öteki potansiyel adaylara nazaran açık orta üstünlük sağladı. Mikatinin en yakın rakibi olarak görülen Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin eski Lideri ve şu anda Memleketler arası Adalet Divanı’nda yargıç olan Nawaf Salam ise yalnızca 25 milletvekilinin takviyesini aldı. Oylamada, 46 milletvekili ise çekimser kaldı.

2005’ten bu yana 3 hükümete başkanlık etti

Lübnan’daki mevcut kabine, 13 aylık bir bekleyişin akabinde geçtiğimiz yıl eylül ayında Mikati başkanlığında kurulmuştu. Lübnan’ın en varlıklı isimlerinden olan milyarder Mikati, 2005’ten bu yana şu ana kadar 3 hükümete başkanlık etti.

Öte yandan genel seçimlerde, İran takviyeli Hizbullah ve müttefikleri, parlamentodaki çoğunluğu kaybetmiş, 2018 seçimlerinde meclisteki 128 sandalyenin 71’ini kazanan Hizbullah liderliğindeki koalisyon, son seçimde 61 sandalyeye ulaşabilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.