Mağdur tüketiciye hak arama rehberi

Posted by

Her gün binlerce kişi alışveriş sürecinde mağduriyet yaşıyor. Kimine eksik ya da yanlış eser gidiyor, kimine bozuk… Kimi ise aldığı bir tatil paketi sonrası rezil olabiliyor. Bu bireylerin büyük çoğunluğu ise ‘nasılsa itiraz etsek elimize bir şey geçmez, esasen süreç de çok yavaş işler. O yüzden başımızın gözümüzün sadakası olsun’ mantığıyla hareket ederek haklarını aramıyor. Yalnızca bu boşa giden paralar her yıl milyarları buluyor. İşte bu tıp meseleleri kısa müddette tahlile kavuşturabilmeniz için size çok kolay bir ‘tüketici hakem heyetlerinde hak arama rehberi’ hazırladık.

ADIM ADIM YOL HARİTASI

* Öncelikle yaşadığınız mağduriyeti artık e-Devlet üzerinden yani oturduğunuz yerden, 10 dakikalık müracaatla da lisana getirebildiğinizi aklınızdan çıkarmayın. Yani dilekçe vermek için kapı kapı kurumları dolaşmanıza gerek yok. Burada sistem adım adım şöyle işliyor:

* e-Devlet sayfasına giriş yapıyorsunuz, orada çıkan arama butonuna ‘tüketici hakem’ yazıyorsunuz.

* Önünüze gelen ‘Ticaret Bakanlığı/ Tüketici Hakem Heyetlerine Müracaat İşlemi’ne tıklayarak uygulamaya gidiyorsunuz.

* Kimlik bilgilerinizi onayladıktan sonra ‘tüketici başvuruları’ kutucuğuna giriş yapıyorsunuz.

* Açılan sayfaya istenen şahsî bilgilerinizi ve fatura, fiş, fotoğraf, yazışma üzere bilgilerinizi girdikten sonra bağlı bulunduğunuz bölgedeki hakem heyetini seçip müracaatınızı yapıyorsunuz.

* Müracaat için karşı tarafın ticari unvanı, Mersis yahut vergi numarası ile açık adresinin belirtilmesi gerekiyor.

* Toplam süreç müddeti en fazla 10 dakikanızı alıyor.

* Müracaatınızı elbette bulunduğunuz bölgedeki hakem heyeti bürolarına gidilerek de yapabilirsiniz. Hangisi kolayınıza geliyorsa tercih sizin.

HANGİ MEBLAĞDAKİ FİYAT UYUŞMAZLIKLARINDA GEÇERLİ?

* Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, hakem heyetine müracaat için rastgele bir fiyat ödenmediğinin ve bu masrafların devlet tarafından karşılandığının altını çizerek şu bilgileri verdi:

* Ferdî kullanıcılar ile piyasaya eser ve hizmet sunanlar ortasında bedeli 10 bin 280 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda ‘ilçe tüketici hakem heyetlerine’ müracaat yapılıyor.

* 15 bin 430 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda ‘il tüketici hakem heyetlerine’ başvuruluyor.

* Büyükşehir statüsünde bulunan vilayetlerde ise 10 bin 280 ile 15 bin 430 TL ortasındaki uyuşmazlıklarda ‘il tüketici hakem heyetlerine’ gitmek gerekiyor.

* Bu bedellerin üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine müracaat yapılamıyor. Bunun için evvel adliyelerdeki resmi arabulucuya başvurulması gerekiyor.
Uzlaşma sağlanamadığı takdirde Tüketici Mahkemesi’nde dava açılabiliyor.

* Tüketici hakem heyetlerine müracaat mali sonu 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren 30 bin liraya yükseltilecek.

* Vilayet yahut ilçe tüketici hakem heyeti ayırımı ortadan kalkacak.

* Ayrıyeten tüketiciler, Ticaret Bakanlığı’nın kısa ismi TÜBİS olan Tüketici Bilgi Sistemi üzerinden e-Devlet şifreleriyle hakem heyetlerine müracaat yapabilir.

7 AYDA 338 BİN MÜRACAAT OLDU

Tüketici hakem heyetlerine bu yılın 7 ayında 338 bin 147 müracaat yapıldı. Müracaatlarda birinci sırada yüzde 48’lik hisse ve 164 bin 451 müracaatla perakende ticaret bölümü yer aldı. Bunu 54 bin 956 ile abonelik hizmetleri, 47 bin 447 ile finansal hizmetler bölümleri izledi. Heyetlerce kelam konusu devirde görülen uyuşmazlıkların yaklaşık yüzde 51’i tüketiciler lehine sonuçlandı. Bu devirde e-Devlet üzerinden 203 bin 531 elektronik müracaat yapıldı. Böylelikle müracaatların yaklaşık yüzde 60’ı bu yolla gerçekleştirilmiş oldu. Tüketici hakem heyetleri 7 aylık periyotta toplam 648 milyon 614 bin 507 liralık uyuşmazlık meblağını kıymetlendirdi.

HEYETTE KİMLER VAR?

Heyet 5 şahıstan oluşuyor. İlçelerde kaymakam, vilayetlerde ise ticaret vilayet müdürü heyetin doğal lideri. Öbür dört üye; belediye, baro, ticaret odası ve tüketici dernek liderlerinden oluşuyor. Birden fazla sefer bu bireyler yerlerine vekil atarlar. Toplanan evrak ve bilgiler, ayda iki defa toplanan heyete sunulur ve heyet müracaatla ilgili kararını verip, taraflara yazılı halde iletir. Sonuçlar yasaya nazaran en geç 6 ay içerisinde belirlenir. Lakin bir karar ortalama 3 ayda sonuçlanıyor. 1 ayda da karara bağlanan süreçler elbette oluyor.

KARARI BEĞENMEYEN TÜKETİCİ MAHKEMESİNE

Kararı beğenmeyen tarafın, kararın bildirisi tarihinden itibaren 15 gün içinde en yakın tüketici mahkemesinde, tüketici mahkemesi olmayan yerlerde ise tüketici mahkemesi sıfatıyla davaya bakmak üzere Asliye Hukuk Mahkemesine başvurması gerekiyor.

SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN…

Tüketiciler, hakem heyeti müracaat sonuçlarını arama motorlarında ‘Tüketici Hakem Heyeti Müracaat Sorgulama’ yazarak internetten de takip edebilirler. 

KAYNAK: POSTA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.