Medvedev’den ‘nükleer silah’ açıklaması: Rusya’ya katılan bölgeleri koruyacağız

Posted by

Eski Rusya Devlet Lideri ve şimdiki Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitri Medvedev Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesi, Herson ve Zaporijya’da düzenleneceği duyurulan referandumların yapılacağını ve “geri dönüşün olmadığını” söyledi.

Medvedev, “Referandumlar gerçekleşecek ve Donbas cumhuriyetleri ile öteki bölgeler Rusya’ya dahil edilecek. Rusya’ya katılan bütün ülkelerin güvenliği Rus Silahlı Kuvvetleri tarafından güçlendirilecek” dedi.

Rusya’nın stratejik nükleer silahlar da dahil olmak üzere kendisine katılan bölgeleri her manada savunmaya hazır olduğunu tabir eden Medvedev, “Batı’nın ve genel olarak tüm NATO ülkelerinin Rusya’nın kendi yolunu seçtiğini anlaması gerekiyor” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk idareleri ile Herson ve Zaporijya kentlerinde 23 Eylül’de Rusya’ya katılmak için referandum düzenleneceği duyurulmuştu. Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını desteklediklerini açıklayan Rusya Devlet Lideri Putin, dün ‘kısmi askeri seferberlik’ ilan etmişti. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ‘kısmi seferberlik’ kapsamında toplam 300 bin yedek askerin misyona çağrılacağını söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.