Memur ve emeklilerin zam oranı kesinleşti: İşte 5 aylık enflasyon oranı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, TÜFE’deki değişim kasımda bir önceki aya göre yüzde 3,28, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 60,09, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,98 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 53,40 olarak gerçekleşti.

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Temmuz’da enflasyon yüzde 9,62, Ağustos’ta yüzde 9,09, Eylül’de yüzde 4,75, Ekim’de yüzde 3,43, Kasım’da ise yüzde 3,28 oldu. Tüm bunlarla beraber 5 aylık enflasyon rakamı da yüzde 33,66 olarak kayıtlara geçti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: İTO’nun enflasyon tahmini yüzde 3.79’du. TÜİK, 3.28 olarak bahsedildi. Yıllık yüzde 61.98, bir önceki yıllık artışımız 61.36’ydı. Bu 12 aylık kümülatiftir. Ücretlilerin toplamda hak etmiş olduğu yüzde 33.66’lık artışı SSK, Bağkur işçilerimiz ve memurlarımız almaya hak kazandı diyebilliriz.

Buna son ayın enflasyon rakamı eklenecek ve refah payı artışı yapılacak. Burada dikkat çeken nokta aralık ayında enflasyonun ne olacağı. Aralıkta geçen sene yüzde 3’ler seviyesinde seyretmişti. Yüzde 65 enflasyon tahmininin tutulacağı görülüyor. Belirlilik ortaya çıkacaktır.

Ücretlilerin şu anda hak etmiş olduğu yüzde 33.66’dır. TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı araştırması var. Kasım ayına ilişkindi TÜRK-İŞ Başkanı onun altına oturmayacağız, pazarlık rakamımız bu dedi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

TÜİK buna ilişkin bir belirleme yapmıyor. Bu TÜRK-İŞ’in belirlediği bir rakam ancak büyükşehirlerde 14 bin TL çok düşük bir rakam. İlk toplantı 11 Aralık’ta yapılacak. İlk toplantı ile beraber bunun biraz artacağını yüzde 40’lar seviyesine geleceğini düşünüyorum. Asgari ücret 15 bin 963’ler seviyesine gelir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*