MHK üyeleri artık yemin edecek

Posted by

Göreve yeni seçilen Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi başkanlığındaki idare MHK Talimatı’nda biratkım düzenlemeler gerçekleşti. Buna nazaran MHK üyeleri yemin ederek vazifeye başlayacakken, vazifeli hakem ve gözlemciler de mal beyanında bulunmak zorundalar.

Hürriyet‘ten Murat Fevzi Tanırlı‘nın haberine nazaran, TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, “kamuoyuna itimat vermek” için MHK Talimatı’nda değişiklikler düzenledi.

Yeni kaidelere nazaran, MHK Lider ve üyeleri, TFF İdare Heyeti üyelerinin huzurunda yemin etmek zorundalar.

Yemin metni şu halde: “MHK Başkanlığı/Üyeliği vazifemi bağımsızlık, tarafsızlık, doğruluk ve hakka hürmet duygusu içinde; her türlü tesir ve telaştan uzak olarak temel hak ve hürriyetleri göz önünde bulundurarak; hukukun temel prensiplerine uygun formda; kanun önünde eşitlik unsuruna ve dürüstlük kuralına bağlı kalarak, yalnızca vicdanımın buyruğuna uyarak yerine getireceğime namusum, gururum ve kutsal saydığım tüm inanç ve bedellerim üzerine and içerim.”

HAKEMLER MAL BEYANI SUNACAK

Başka bir başka değişikliğe nazaran, profesyonel liglerde misyon yapan hakem ve gözlemciler notere mal beyanı sunmak zorundalar. Aksi takdirde vazife alamayacaklar.

Gözlemciliğin yaş hududu 65’ten 70’e yükseltilirken, Üstün Lig hakem takımının da sayısı artırıldı. Hakem sayısı, ligdeki kadro sayısının en fazla yüzde 30 üzerindeydi. Bu oran süreksiz hususla yüzde 50’ye yükseltildi. 19 kadrolu Muhteşem Lig’de en fazla 29 hakem misyon yapabilecek. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.