Miçotakis’ten Erdoğan’a: ‘Gün ışığında bekliyoruz’

Posted by

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris’te Elysee Sarayı’nda Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le ikili görüşme öncesi ortak basın toplantısı düzenledi. 

Sputnik’te yer alan habere nazaran, Avrupa kıtasındaki durum göz önünde bulundurulduğunda dış siyaset, savunma endüstrisi ve askeri alanlardaki stratejik mevzularda, Fransa ve Yunanistan’ın iş birliği ve dayanışmasının, bugün “daha büyük değer” taşıdığını kaydeden Macron, “Provokasyonlar tekrarlanmış ve Yunanistan’ın egemenliğini sorgulayan kabul edilemez açıklamalarda bulunulmuşken, daha evvel Dışişleri Bakanımıza bunu söyleme fırsatım olduğu üzere, burada net ve kararlı halde tam takviyemizi söylemek istiyorum” dedi.

Macron, bu stratejik iştirakin uzun yol katederek bu hale geldiği ve daha da ileriye gideceğini belirterek, “Bu nedenle bilhassa Doğu Akdeniz’de hiçbir karışıklığın yer edinmesine müsaade vermeyeceğiz ve Yunanistan’a karşı karışıklığa da müsaade vermeyeceğiz” tabirini kullandı.

Miçotakis ise Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ı tehdit ettiğini belirterek, “Adalarımıza gece geleceklerini söyleyenleri, gün ışığında bekliyoruz. Haklı ve güçlünün kimin olduğunun net olarak görüleceği zamanda” diye konuştu.

Miçotakis, “Kapılarımızı tahriklere kapalı tutuyoruz, diyaloğa değil” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.