Olayların yüzde 50 arttı! Fahrettin Koca’dan koronavirüs açıklaması: Maskeler geri gelecek mi?

Posted by

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlar Toplantısı’nın akabinde basın mensuplarının sorularına cevap verdi. Koca, Kovid-19 hadiselerinde son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, hastane yükündeki azalışın sürdüğünü söyledi. Koca, “Kötü günler geride kaldı. Benzerilerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun” diye konuştu.

MASKELER GERİ GELİYOR MU?

Koca, Kovid-19 olaylarının artmasına bağlı maske yasağının tekrar geri getirilip getirilmeyeceği sorusu üzerine, “Hastalık artık grip üzere seyrediyor. Ancak ileri yaştakiler ve kronik rahatsızlığı olanlarda Kovid-19 risk oluşturmaya tekrar devam edecek. Risk kümesinde olanların ferdî önlemlere dikkat etmeleri değer arz ediyor. Grip kıymetinde olan hastalık toplumsal manada tasa sebebi olmaktan çıktı. Olay sayılarında son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, bunun tam bilakis, hastane yükündeki azalış yeniden sürmektedir. Makûs günler geride kaldı. Benzerilerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun” dedi.

HEKİM VE HASTA AÇISINDAN ADİL BİR DÜZENLEME

Bakan Koca, doktorlarla yaptığı bir toplantıdaki açıklamalarına yönelik sorulan “Hekimlik mesleğinin icrası dünyada hangi bakımdan zorlaşıyor?” sorusu üzerine şöyle dedi:

“Tüm dünyada tıp, malpraktis davaları sebebiyle sigorta şirketleri ve avukatlar ortasında sıkışmış durumda. Bu nedenle, tüm dünyada, giderek, doktorlar mesleğini yapamaz hale gelmekte. ABD dahil, mevzuya hassas ülkelerin hiçbiri bu sorunu çözemediler. Oralarda sigorta şirketlerine prim ödenmesi üzerinden bir formül geliştirildi. Biz ise Türkiye olarak, dünyanın yapamadığını yaptık. Yeni çıkarılan malpraktis yasası son derece değerli. Malpraktis davasından doğan tazminatı devlet üstleniyor. Ne hastamız ne tabip mağdur oluyor. Kasıt olmadığı surece tazminatın tabibe rücu edilmediği bir düzenlemeyle sorunu bitirdik. Bu sorun yüzünden, Türk doktorlarının uygulamadaki muvaffakiyetlerinin da tehlikeye girmeye başlayacağı bir periyot gelmekteydi. Şayet bu yasa çıkmamış olsaydı süreçte bizi bekleyen sonuç buydu. Doktor ve hasta açısından adil bir düzenleme yapıldı.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.