Pamukkale’de maksat 2 milyon turist

Posted by

Türkiye’nin kıymetli turizm destinasyonları ortasında yer alan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Pamukkale, konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

Kültürel ve tarihi zenginlikleriyle ziyaretçilerini kendine çeken Pamukkale’ye dünyanın dört bir tarafından gelenler buradaki hoşlukları görme bahtı elde ediyor.

Türkiye’nin değerli turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale travertenleri pandemide muhakkak bir müddet ziyaretçiye kapatılmıştı. Ortadan geçen 2 yılın akabinde beyaz cennette yerli ve yabancı turistler yoğunluk oluşturmaya başladı. Pamukkale, 2021 yılının birinci 4 ayında 90 bin kişiyi ağırlarken toplamda 1,2 milyon kişi ziyaret etti.

Rezervasyon yoğunluğu yaşanıyor

Beyaz cennet 2022 yılının birinci 4 ayında yalnızca 240 bin kişiyi ağırladı. Sıcakların giderek artmaya başladığı Pamukkale’de 2022 yılı gayesi 2 milyonun üzerinde belirlendi. Çin, Rusya, Ukrayna hariç tüm ülkelerden konuklarını ağırlamaya başlayan Pamukkale’de hiç görülmeyen Moğol turistlerde ziyaret etmeye başladı. Beyaz cennet için ağır rezervasyon trafiği yaşanmaya başlandı.

“Bu yıl 2 milyon turist gayemiz var”

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Lideri Gazi Murat Şen yaptığı açıklamada, Geçen yıla baktığımız vakit birinci 4 ay yaklaşık 90 bin kişi Pamukkale ören yerini ziyaret etmişti. Bu yıl biz 240 bin kişinin yerli ve yabancı olmak üzere Pamukkale’yi ziyaret ettiğini görüyoruz. Bu yıl 2 milyon gayesi koyduk,inşallah yakalyacağız. Türkiye’de 12 ay boyunca sürdürülebilir turizmin yapıldığı nadir yerlerden bir tanesi Pamukkale’de biz yazında, kışında, ilkbahar ve sonbaharda yerli, yabancı konuklarımızı ağırlıyoruz. Kış aylarında da termal tercih eden konuklarımız Pamukkale’ye geliyor.dedi.

“Tüm dünyadan ziyaret ediliyor”

İHA’ya konuşan Şen, “Bu yılda baktığınız vakit Çin haricinde Rusya ve Ukrayna haricinde tüm ülkelerden konukların geldiğini görüyoruz. Güney Amerika’dan konuklarımız var. İtalyan ve İspanyol konukların Haziran, Temmuz, Ağustos ayında ağır rezervasyonlarını görüyoruz. Tayland, Malezya, Tayvan üzere bu cins ülkelerden de şu anda uzakta olan konuklarımız kentimizi ziyaret ediyorlar. diye konuştu.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.