Reuters anketi ortaya koydu: Cari açık beklentisi arttı

Posted by

Reuters’ın toplam 11 kurumun iştiraki ile gerçekleştirdiği ankette haziran ayı için cari açık kestirimleri 2.35 milyar dolar ila 5.2 milyar dolar ortasında değişiyor.

Türkiye’nin haziran ayında dış ticaret açığı yüksek güç ithalatı maliyetlerinin tesiriyle yüzde 185 artışla 8.17 milyar dolar oldu.

Cari açık güç maliyetlerindeki artış öncülüğünde yılın birinci beş ayında 28.12 milyar dolara yükselmişti.

“EKONOMİ SİYASETİNİ FONKSİYONSUZ KILABİLİR”

Geçen yıl 14.9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen cari açığı daraltmak ve fazlaya geçmek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomik planının esas gayeleri ortasında yer alıyor. Bu plan birebir vakitte faiz oranlarını düşük tutarak büyüme, istihdam, ihracat ve yatırımları artırmayı hedefliyor.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde sert yükselen petrol, doğalgaz ve hububat fiyatlarının Türkiye’nin cari açığını daha da büyütmesi bekleniyor.

Cari açığın kapanmasında hayati değere sahip ihracat gelirleri birinci yedi ayda yüzde 19 artış kaydederken, global pazarlardaki gelişmelerle birlikte ihracatçı kesimlerde aşağı taraflı revize edilmeye başlanan yılsonu beklentileri hükümetin ihracat gelirlerine dayalı iktisat siyasetini fonksiyonsuz kılabilir.

Ankette yıl sonu cari açık beklentilerinin medyanı 40.15 milyar dolar olarak gerçekleşirken şimdiki iddialar 35 milyar dolar ila 51 milyar dolar ortasında yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.