Semih Sergen kimdir, neden hayatını kaybetti? Semih Sergen’in çocukları kimdir?

Posted by

Semih Sergen 11 Mayıs 1931 yılında İstanbul’da doğdu. Gençlik yıllarında marangozluktan boyacılığa kadar çeşitli işler yaptı. Tiyatro sevgisi çocukluk yıllarında oluşan Sergen, okuduğu okulun tiyatro kolu lideri olarak bir bakıma tiyatro hayatına başladı. Daha sonra ailesinin isteğiyle girdiği Bahriyelik imtihanını kazandı. Fakat birebir vakitte gizlice konservatuvar imtihanına da girdi. Yıl 1949’da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nurettin Sevin, Uzman Canova, Cüneyt Gökçer üzere ustaların öğrencisi oldu.

Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Kısmını birincilikle bitirdikten sonra, ortadan geçen yıllar içinde pek çok kıymetli karakteri canlandırdı. 

Tiyatroda 100’ün üzerinde başrol oynadı, 40’ın üzerinde oyunu sahneye koydu. Oyunlarını topladığı 11 kitabı ve 17 de şiir kitabı vardır. Türkiye’de birinci 45’lik şiir plağını o hazırladı. Bunu çeşitli kasetler ve CD’ler izledi. Türkiye’de çevrilen birinci fotoromanda Işık Yenersu ile başrolü paylaştı. 1958’de Duvaklı Göl isimli sinemayla Yeşilçam’la tanıştı.

Başta “Milli Kültür” mecmuası olmak üzere, pek çok gazete ve dergiye yazılar yazan Sergen’in Türk Lisanı mecmuasında şiir ve kıssaları kabul edilip yayınladı. Günümüzde Bodrum’da yaşayan Semih Sergen, kendi ismiyle kurduğu Semih Sergen ve Dostları Tiyatrosu’nu yönetti.

SEMİH SERGEN NEDEN HAYATINI KAYBETTİ?

Sinema, Tiyatro ve seslendirme sanatkarı Semih Sergen (91) Bodrum’da hayatını kaybetti.

Semih Sergen’in vefat nedeni şimdi açıklanmazken, Sergen’in cenaze bilgilerinin de  aile tarafından açıklanacağı öğrenildi.

SEMİH SERGEN’İN ÇOCUKLARI KİMDİR?

Semih Sergen kendisi üzere tiyatrocu olan Burak Sergen ve Toprak Sergen kardeşlerin babasıdır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.