SMA’lı minik Eda’ya, Dubai’de gen tedavisi uygulandı

Posted by

Bursa’nın İnegöl ilçesinde oturan Hatice Baytekin’in (30), 4 yıl evvel dünyaya getirdiği kızı Eda’ya, ‘gevşek bebek sendromu’ olarak bilinen ‘spinal musküler atrofi (SMA) tip 1’ hastalığı teşhisi konulmasının akabinde ailenin çocuklarını yaşatma çabası başladı.

Eda’nın, Macaristan ve Dubai’de uygulanan tedaviyle güzelleşebileceğini öğrenen Baytekin ailesi, 1 milyon 800 bin dolarlık tedavi masrafları için, valilik müsaadesi ile yardım kampanyası başlattı.

Aileye takviye, çığ üzere büyüdü

DHA’nın haberine nazaran; İnegöl ilçesi başta olmak üzere çığ üzere Türkiye’ye yayılan yardım kampanyasına binlerce kişi dayanak verdi.

Hatice Baytekin ve Eda’nın istekli anneleri tarafından toplumsal medya üzerinden 640 gün sürdürülen kampanya, 4 Ağustos akşamı gereken 1 milyon 800 bin doların toplanması ile sona erdi.

Kampanya tamamlandı, kutlama yapıldı

Kampanyanın tamamlandığını öğrenen Eda’nın ailesi ve sevenleri ilçe merkezinde toplanarak kutlama yaptı.

Araçlarla konvoy yapan küme daha sonra halay çekti. Kutlamalara Eda ve annesi Hatice Baytekin de katıldı.

“Eda’m koşup oynayacak”

Eda, 17 Ağustos’ta İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na götürüldü. Türk Hava Yolları’na ilişkin uçakla Dubai’ye giden küçük kızın tedavisinde 1 ay tamamlandı.

Dün itibariyle Eda’yı sıhhatine kavuşturacak olan 1 milyon 800 bin dolar kıymetindeki gen tedavisi ilacı uygulandı. İlacın uygulanmasının akabinde Eda, fizik tedaviye başladı. Açıklama yapan Eda’nın annesi Hatice Baytekin, “Tüm Türkiye ve yurt dışında büyük bir kampanya başlatmıştık. Kampanya muvaffakiyetle sonuçlandı. Şu an Dubai’deyiz. Bu memnunluğu yaşatan herkese teşekkür ediyorum. Tedavimiz hoş halde devam ediyor. Fizik tedavisi devam ediyor. Gen ilacı verildi. İnşallah muvaffakiyet ile sonuçlanacak ve Eda’m koşup oynayacak.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.