Tahıl koridoru için 4’lü tepe: Rusya, Türkiye, Ukrayna ve BM temsilcileri İstanbul’da bir ortaya geliyor

Posted by

Rusya Dışişleri Bakanlığı Milletlerarası Örgütler Dairesi Yöneticisi Pyotr Ilyichev, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM temsilcilerinin yarın İstanbul’da tahıl koridoru için görüşme yapacağını duyurdu.

Rusya’nın geçtiğimiz 24 Şubat tarihinde Ukrayna’ya başlattığı hücumlar sonrasında Ukrayna’nın, Karadeniz limanlarında bunan birçok yük gemisi çıkış yapamadı.

Ukrayna tahılının sevkiyatında yaşanan aksaklıklar nedeniyle global besin krizinin tepeye ulaşması sonrasında Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in de (BM) iştirakiyle taraflar sorunun tahlili için bir ortaya geliyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Milletlerarası Örgütler Dairesi Yöneticisi Pyotr Ilyichev tarafların yarın İstanbul’da mevzuyu ele alacaklarını belirterek, “Toplantıya Ukraynalı ve BM temsilcilerinin de katılması bekleniyor. Rus tarafı tahıl ihracatı için yabancı ticari gemilerin seferlerinin sağlanmasına yardımcı olma isteğini her platformda tekraren lisana getirdi. Rus ordusu, Karadeniz ve Azak Denizi’nden bu gayeler için özel olarak koridorları günlük olarak duyuruyor. Silah kaçakçılığını önlemek için gemilerin denetim ve teftiş edilmesinin yanı sıra Kiev’in provokasyonları engellemesi, bizim için uzlaşılabilir şartlar olmaya devam ediyor” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.